V Katare sa vysmiali Nemcom, ktorí vypadli a podporujú menšiny. To, čo urobili v TV, muselo Nemcov uraziť!

Skorý nemecký odchod z futbalových majstrovstiev sveta bol pre mnohých dôvodom na radosť. Druhý koniec silnej reprezentácie v rade už v skupine evidentne potešil aj hostí vo vysielaní stanice Qatar TV, ktorí výberu trénera Hansiho Flicka zamávali na rozlúčku. Pri tom si zakryli ústa, čím odkazovali na diskutované gesto „Die Mannschaftu“ zo začiatku turnaja.

Nemci síce svoje posledné stretnutie v skupine nad Kostarikou vyhrali, ale aj tak sa po konečnom hvizde topili v zúfalstve. Súbežne hrané stretnutie Japonska a Španielska skončilo senzačnou výhrou 2:1 ázijského tímu a matematika v tabuľke hovorila jasne. Španieli síce tiež mali len štyri body ako ich európski kolegovia, ale výrazne lepšie skóre.

Čierneho Petra v podobe nepostupu do osemfinále si vytiahli majstri sveta z roku 2014. A napríklad aj vo vysielaní stanice Qatar TV sa oslavovalo. Hostia televíznej šou končiacemu Nemecku zamávali, zároveň si zakryli ústa. Zverencom Hansiho Flicka sa tak ako bumerang vrátil protest z úvodného zápasu proti Japonsku.

Na štarte šampionátu bolo veľkou témou, ako to bude s páskami „OneLove“ nesúcimi symbol dúhovo vyfarbeného srdca. Ich navlečením mali kapitáni siedmich európskych reprezentácií podporiť práva sexuálnych menšín. Lenže konzervatívny Katar si túto podporu neprial, a tak organizácia FIFA národným tímom ich iniciatívu zatrhla. Ak by aj napriek zákazu lídri tímu vybehli s inkriminovanou páskou do zápasu, dostali by ihneď žltú kartu.

Všetky výbery sklopili uši, len Nemci práve pred duelom s Japoncami prišli s alternatívou. Keď sa muži v bielo-čiernych dresoch poskladali na tímovú fotografiu, do jedného si zakryli ústa. „Cez kapitánsku pásku sme chceli ísť príkladom kvôli hodnotám, ktoré uznávame. Je to rozmanitosť a vzájomný rešpekt. Buďme hlasní. Nejde o politické posolstvo, pretože o ľudských právach sa nesmie vyjednávať. To by mala byť samozrejmosť. Bohužiaľ stále nie je. Zakázať pásku je to isté ako zavrieť nám ústa. Náš postoj sa nemení,“ upresnila nemecká reprezentácia vo vyhlásení po pár minútach.

Keď ale onedlho favorit Japonsku podľahol, okamžite čelil posmechu, že si vedia len zakrývať ústa a skutky na ihrisku utiekli. Po definitívnom krachu si teda z nemeckej snahy upozorňovať na kontroverzné otázky týkajúce sa hostiteľskej krajiny škodoradostne vystrelili aj Katarčania.

Niektorí fanúšikovia ale veselým katarským rýpalom vmietli, že ich tím v skupine s Holandskom, Senegalom a Ekvádorom nezískal ani bod a strelil len jeden gól. A že krajina v mnohých ľudskoprávnych aspektoch zaostáva za moderným svetom, takže by sa mala tohto humoru zdržať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *