Už aj slovenský distribútor plynu si plánuje otvoriť účet v rubľoch, aby vyhovel Moskve, uvádza FT

Nemecký energetický gigant, spoločnosť Uniper, bude platby za dodávky plynu z Ruska prevádzať do ruského bankového ústavu Gazprombank, povedal hovorca firmy nemeckému denníku Rheinische Post. Účet v ruskej banke si otvára aj rakúska OMV a rovnaký krok zvažuje talianska Eni, aby vyhovela požiadavkám Kremľa a krajiny neboli odstrihnuté od dodávok plynu ako Poľsko či Bulharsko.

Uniper v súčasnosti platí v eurách, ale na účet v Európe. „Veríme, že zmena platieb, ktorá je v súlade so zákonom o sankciách, je možná. Predpokladáme, že našu platbu v eurách prevedieme na účet v Rusku,“ uviedla hovorkyňa spoločnosti. Detaily budúceho spracovania platieb sú koordinované so zmluvným partnerom Gazprom. „V tejto veci sme tiež vo veľmi úzkom kontakte so spolkovou vládou,“ dodala hovorkyňa.

Rakúska OMV si bude otvárať rubľové účty v Gazprombank vo Švajčiarsku, napísal denník Financial Times s odkazom na ľudí, ktorí o prípravách vedia. Hovorca OMV Novinkám oznámil, že spoločnosť pracuje na riešení v súlade so sankciami, ale odmietla upresniť, či to znamená použitie účtov. Rakúska vláda v stredu iba informovala, že dodávky ruského zemného plynu do krajiny prúdia neobmedzene.

Talianska spoločnosť Eni, ďalšia z veľkých energetických spoločností, zvažuje svoje možnosti, píše Financial Times. Spoločnosť má čas do konca mája, kedy je splatná jej ďalšia platba za ruské dodávky, uviedol denník s odkazom na talianskych predstaviteľov.

Rusko požaduje od krajín, ktoré označuje za nie priateľské, aby platili za dodávky plynu v rubľoch. Ním navrhnutý systém platieb predpokladá využitie účtov v Gazprombank. Tu odberatelia zložia na jeden účet peniaze v dolároch alebo eurách, banka ich premení na ruble a uloží na ich rubľový účet, z ktorého budú dodávky zaplatené. Ak tento systém krajiny odmietnu, Rusko im prestane plyn dodávať.

Aj distribútori plynu z Maďarska a Slovenska si plánujú otvoriť rubľové účty v Gazprombank vo Švajčiarsku, aby splnili ruskú požiadavku na platby vo vlastnej mene, tvrdia zdroje Financial Times.