Už aj Nemci! Tisíce ľudí protestovali za zrušenie sankcii proti Rusku a za lacnejšie energie. Sledujte ten dav!

V nemeckom meste Magdeburg vyšli do ulíc tisíce ľudí, ktorí protestovali proti vysokým cenám energii. Kým médiá uvádzajú okolo dvetisíc ľudí, organizátori hovoria o šestisícovom dave.

Protest niesol názov „Zastavme explóziu cien“ a organizovala ho pobočka strany Alternatíva pre Nemecko (AfD). Organizátori kritizujú nedostatočnú pomoc vlády občanom pri vysokých cenách energii.

Protestujúci okrem iného vyzývali na ukončenie sankcií uvalených na Rusko v spojitosti s vojenskou ofenzívou na Ukrajine.

„Česi v uliciach a už aj Nemci! A Slováci čo? Dokedy budeme ticho? My riešime Plačkovej dieťa! Asi sa máme fakt dobre!“ napísala nahnevane Slovenka na sociálnej sieti.

Kadyrov vyhlásil, že nechce odísť z čela Čečenska

Vládca autonómneho Čečenska Ramzan Kadyrov oznámil, že nemieni opustiť svoju funkciu, ani v najbližšom čase neodíde na časovo neobmedzenú dovolenku, uviedla dnes agentúra Interfax. Stalo sa tak potom, čo v nedeľu dal Kremeľ najavo, že s Kadyrovom ďalej počíta.

„Samozrejme nemám právo len tak odísť. Ľud mi zveril vedenie regiónu. Je mojou svätou povinnosťou túto dôveru naplniť. Rozhovory o dovolenke nechám na inokedy,“ napísal Kadyrov na sociálnej sieti.

V sobotu Kadyrov v aplikácii Telegram písal, že si zaslúži od svojej funkcie „pauzu na dobu neurčitú“. „Myslím, že nadišiel čas, aby som (odstúpil od moci),“ vyhlásil Kadyrov v prednahranom videu.

„Som ohľadom toho skeptický. Podobné veci (Kadyrov) hovoril už v minulosti,“ uviedol Ivan Klyszcz, odborník na Kaukaz z Inštitútu politických štúdií v Estónsku. „Takéto vyhlásenia väčšinou prichádzajú, keď chce niečo od (ruského prezidenta Vladimíra) Putina, možno len to najmenšie vyjadrenie podpory,“ dodal Klyszcz. V nedeľu Putinov hovorca Dmitrij Peskov vyhlásil, že Kremeľ počíta s tým, že Kadyrov zostane na čele Čečenska, pripomenul Interfax.

Štyridsaťpäťročný Kadyrov vládne v Čečensku železnou rukou už od roku 2007. Čečenský vodca je jednou z najmocnejších osôb v Rusku a má blízke vzťahy s prezidentom Putinom. Naposledy sa obaja muži stretli 5. augusta v Soči.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *