Šéfa ĽSNS Mariana Kotlebu odsúdili ešte začiatkom apríla v kauze šekov, ktoré daroval chudobným rodinám. Najvyšší súd v tom videl podporu extrémizmu.
Kotlebovci sa teraz sťažujú a podľa nich „Už aj Najvyšší súd porušuje zákon“.
„§172 ods. 3 Trestného poriadku hovorí o tom, že rozsudok musí byť vypracovaný do 30 pracovných dní od jeho vyhlásenia. Najvyšší súd odsúdil Mariana Kotlebu za rozdávanie finančnej pomoci chudobným rodinám 5. apríla 2022. Odvtedy uplynulo už 46 pracovných dní a Marian Kotleba stále nemá predmetný rozsudok! Rozsudok nemajú ani jeho advokáti, ktorým ho mohol Najvyšší súd doručiť elektronickou poštou. Jednoducho rozsudok, na základe ktorého ho v rozpore s Ústavou zbavili poslaneckého mandátu, ani po 46 dňoch od vyhlásenia stále nie je na svete.“ uvádza na sociálnej sieti poslanec ĽSNS Rastislav Schlosár.
„Jednoducho rozsudok, na základe ktorého ho v rozpore s Ústavou zbavili poslaneckého mandátu, ani po 46 dňoch od vyhlásenia stále nie je na svete. Aký to paradox! Na jednej strane Najvyšší súd považuje jeho prípad za tak jednoduchý a banálny, že ho nepotrebuje k veci ani vypočuť, nevykoná žiadny z dôkazov, ktoré žiadal, a napokon dokonca rozhodol v jeho neprítomnosti. Na druhej strane však nedodrží zákonom predpísanú lehotu, čo je možné urobiť len v obzvlášť závažných prípadoch.
Z toho mi vyplýva len jediné. S vydaním rozsudku sa ponáhľali, pretože politická objednávka znela jasne: odsúdiť za každú cenu! A teraz hľadajú spôsoby a rozmýšľajú nad tým, ako rozsudok napísať tak, aby sa aspoň trochu tváril ako rozsudok spravodlivý, zákonný a vecne správny. Robí sa im to však ťažko, pretože Mariana Kotlebu v celom konaní pred súdom ani raz nevypočuli a nemajú ani jeden jediný dôkaz o jeho úmysle, ktorý je zákonnou požiadavkou na odsúdenie za trestný čin, ktorý mu dávajú za vinu.
V skratke sa to dá zhrnúť aj tak, že rozsudok majú a cieľ bol splnený. Teraz len robia všetko pre to, aby nevyzerali ako úplní … Ministerka Kolíková, ktorá sa vo veci jeho odsúdenia osobne veľmi intenzívne angažovala, si je totiž veľmi dobre vedomá, aké následky takýto nezákonný a politicky motivovaný rozsudok bude mať. Spolu s tímom advokátov je Marian Kotleba rozhodnutý využiť všetky právne prostriedky, národné aj medzinárodné, na svoju obranu a na boj za pravdu. Prvý krok sme už spravili. Minulý týždeň sme na Ústavnom súde Slovenskej republiky v Košiciach podali prvú ústavnú sťažnosť.
Ďalšie kroky budú nasledovať hneď po tom, ako sa nám tento bezprecedentný rozsudok v písomnom vyhotovení dostane konečne do rúk! Som presvedčený, že raz príde čas, keď všetci tí, ktorí sa na tomto zinscenovanom procese v rozpore so zákonom podieľali, budú postavení pred súd. Pred spravodlivý súd! Od policajtov NAKA, cez prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry, až po sudkyňu Špecializovaného trestného súdu. Možno sa pýtate, prečo nespomínam aj sudcov Najvyššieho súdu. Je to preto, lebo vieme, aké tlaky boli vyvíjané na sudcov Najvyššieho súdu, a zároveň vieme aj to, z akej pohnútky rozsudok vydala sudkyňa Sabová. A je v tom sakramentský rozdiel!“ dodáva Schlosár.