Ustúpili Putinovi! Európska komisia cúvla a dovolí Rusom voziť si tovar do Kaliningradu

Európska únia prehodnotila pôvodné rozhodnutie o blokovaní prepravy tovaru do ruskej exklávy Kalinigrad, ktorá je „uprostred“ Európskej únie.

Rusko tak bude môcť tovar prepravovať pomocou vlakovej dopravy okrem vojenského tovaru.

„Toto usmernenie potvrdzuje, že tranzit tovaru, na ktorý sa vzťahujú sankcie, cestnou dopravou s ruskými prevádzkovateľmi nie je podľa opatrení EÚ povolený. Žiadny podobný zákaz neexistuje pre železničnú dopravu,“ uvádza sa vo vyhlásení, ktoré cituje DW.

„Za implementáciu sankcií sú zodpovedné členské štáty. Aby sa zabezpečilo ich čo najefektívnejšie a najkonzistentnejšie vykonávanie, Komisia poskytuje pravidelné administratívne usmernenia,“ uvádza ďalej. 

Rozhodnutie prichádza po tom, ako Litva blokovala dovoz takéhoto tovaru do Kaliningradu cez jej územie. 

Nemecko do konca roka prestane odoberať ruskú ropu aj uhlie

Nemecko sa chystá na zníženie svojej závislosti na ruských surovinách. Západný sused Českej republiky má od 1. augusta prestať nakupovať ruské uhlie a do konca kalendárneho roka potom sľubuje koniec nákupu ruskej ropy. Podľa agentúry Reuters to oznámil námestník ministerstva financií Jörg Kukis na konferencii v austrálskom Sydney.

Maďarsko hlási stav energetickej núdze

Maďarsko vyhlásilo stav energetickej núdze, ktorého súčasťou je zákaz vývozu zdrojov energie. Zrušilo tiež mnoho rokov platný cenový strop pri energiách pre domácnosti s nadpriemernou spotrebou a plánuje zvýšiť domácu ťažbu zemného plynu. Sada opatrení, ktoré začne platiť od augusta, má krajinu pripraviť na nadchádzajúcu zimu. Podľa agentúry Reuters to uviedol šéf kancelárie maďarského premiéra Gergely Gulyás.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *