USA veria, že Ukrajina zvíťazí a Rusko chcú vidieť oslabené, vojakov tam však nepošlú

Americký minister obrany chce vidieť Rusko oslabené a verí vo víťazstvo Ukrajiny

Šéf Pentagonu Lloyd Austin v pondelok vyhlásil, že USA chcú „vidieť Rusko oslabené do tej miery, aby nemohlo robiť také veci, aké robilo pri napadnutí Ukrajiny“.

Americký minister obrany na tlačovej konferencii tiež uviedol, že verí, že Ukrajina môže so správnou podporou zvíťaziť.

Jeho komentáre nasledovali po nedeľnej ceste do Kyjeva spolu s americkým ministrom zahraničia Antony Blinkenom, kde sa obaja stretli s ukrajinským prezidentom Zelenským.

Počas svojej cesty oznámili, že americkí diplomati sa začnú postupne vracať na Ukrajinu a že USA ponúkli Ukrajine ďalšiu vojenskú pomoc vo výške 700 miliónov dolárov.

USA nepošlú vojakov do bojov na Ukrajine

Hoci Blinken a Austin na svojej ceste prisľúbili novú vojenskú pomoc a išlo o najvyššiu návštevu amerických diplomatov od začiatku vojny, predstavitelia zdôraznili, že to neznamená, že sa USA priamo zapoja.

„Prezident sa vyjadril úplne jasne, že na Ukrajine nebudú bojovať žiadne americké jednotky, a to sa týka aj neba nad Ukrajinou,“ povedal americkým médiám jeden z predstaviteľov ministerstva obrany.

„Táto návšteva nepredznamenáva skutočné zapojenie amerických síl,“ dodali.

Na začiatku vojny ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prosil NATO o zavedení bezletovej zóny na území svojej krajiny, ale bol odmietnutý. Tu je naše vysvetlenie, čo je bezletová zóna a prečo sa Západ zdráha ju presadiť.