USA vedia, čo Putin chystá. Ak toto urobia, falošne si vraj vezmú obrovské územia Ukrajiny

Biely dom v stredu uviedol, že má informácie o tom, že Rusko bezprostredne plánuje „fingované“ referendá na okupovaných ukrajinských územiach, ku ktorým by malo dôjsť v priebehu niekoľkých týždňov alebo dokonca dní.

USA sa dozvedeli, že ruské vedenie dalo úradníkom pokyn, aby začali pripravovať usporiadanie fingovaných referend, najmä v Charkove, povedal novinárom na brífingu hovorca Rady národnej bezpečnosti John Kirby.

„Máme informácie, že Rusko pokračuje v prípravách na usporiadanie týchto fingovaných referend v Chersone, Záporoží a v takzvaných Doneckej a Luhanskej ľudovej republike,“ predstavil Kirby. „Dozvedeli sme sa tiež, že ruské vedenie dalo úradníkom pokyn, aby sa začali pripravovať na usporiadanie falošných referend, najmä aj v Charkove.“

„A tieto referendá by mohli začať o niekoľko dní alebo týždňov. V skutočnosti sa môžeme dočkať ruského oznámenia prvého alebo niekoľkých z nich ešte pred koncom tohto týždňa.“

Charkovská oblasť je v súčasnosti v širokom meradle dejiskom ťažkých bojov, zatiaľ čo samotné mesto Charkov – ktoré je druhým najväčším na Ukrajine – sa tento týždeň dostalo pod ťažké letecké bombardovanie.

„Očakávame, že sa Rusko pokúsi zmanipulovať výsledky týchto referend pod falošným tvrdením, že sa ukrajinský ľud chce pripojiť k Rusku. Bude veľmi dôležité tieto dezinformácie v reálnom čase vyvolať a čeliť im,“ pokračoval Kirby.

„Sami ruskí predstavitelia vedia, že to, čo robia, bude postrádať legitimitu a nebude to odrážať vôľu ľudu. Ukrajinský ľud by v akomkoľvek slobodnom a spravodlivom referende hlasoval drvivou väčšinou proti pripojeniu k Rusku,“ dodal.

Washington a Ukrajina už predtým obvinili Moskvu z rovnakej taktiky, keď išlo o referendum o statuse Krymu v roku 2014. Počas júlového brífingu sa Kirby odvolával na Krym a tvrdil, že cieľom Ruska je rozvinúť príručku pre anexiu dobytých území. Ruské sily sa v súčasnej dobe pomaly snažia zaistiť celý Donbas.

Niektoré správy, okrem iného v The New York Times pred niekoľkými dňami, silne naznačujú „statickú“ až zatuchnutú situáciu pozdĺž frontovej línie z poslednej doby. Moskva však v stredu ponúkla vysvetlenie a tvrdila, že svoju „špeciálnu operáciu“ zámerne spomalila z túžby ochrániť miestnych civilistov.

„Robí sa všetko pre to, aby nedošlo k stratám medzi civilistami,“ uviedol v stredu ruský minister obrany Sergej Šojgu. „Samozrejme to spomaľuje tempo ofenzívy, ale robíme to zámerne.“

Proti tomuto tvrdeniu však podľa agentúry Reuters stojí…

Najvyšší predstaviteľ ukrajinskej vojenskej rozviedky v stredu uviedol, že ruská vojenská ofenzíva sa spomaľuje kvôli morálnej a fyzickej únave v ich radoch a „vyčerpanej“ zdrojovej základni Moskvy.

Počty obetí na oboch stranách sú tiež zdrojom skepsy a kontroverzií, pričom ukrajinské aj americké spravodajské služby sústavne uvádzajú, že Rusko stratilo až mnoho desiatok tisíc vojakov, zatiaľ čo Kremeľ uvádza oveľa nižšie oficiálne údaje.

2 Replies to “USA vedia, čo Putin chystá. Ak toto urobia, falošne si vraj vezmú obrovské územia Ukrajiny

  1. Tento mainstrem úmyselne rozdúchava nenávisť ku Rusku. Nepoznajú históriu a bohužiaľ ani väčšina národa nie. Viete o tom ,ľudia , že kedysi to bola Kyjevská RUS ? Že Ukrajina sa preto volá Ukrajina, lebo to boli okrajové oblasti Ruska a nazývali ich „Rusi u kraju „? Kto by nevedel tak Rusko na okraji. Preto Ukrajina. Sú to Rusi. Bohužiaľ až na tých zhumpľovaných banderovcov, azovcov a ktovieakej bandy ešte. Aj samotní ukrajinci tým trpia.

  2. Darebácky štát USA prd vie. Vie akurát tak okupovať slabšie štáty a vyciciavať ich štátne pokladne. Dokonca si trúfli aj na Rusko, ale to sa strašne zmýlili. Odpoveď Ruska príde a príde v pravú chvíľu. Putin už istotne zapracoval na tom správnom načasovaní. Ukrajina sa nakoniec celá vráti pod krídla matičky Rusi. Potrebuje to iba jednu vec, Ukrajinu zbaviť Banderovských fašistických svíň. Tak, že tak!!!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *