USA už nemá rešpekt? Čínsky prezident odkázal Bidenovi: Nezahrávajte sa s ohňom!

Čínsky prezident Si Ťin-pching telefonoval s americkým prezidentom Joe Bidenom, kde čínsky prezident varoval amerického, aby sa v otázke Taiwanu „nezahrávali s ohňom“.

Bidenovi okrem toho vraj podľa agentúry Reuters povedal, že Spojené štáty by sa mali ohľadne Taiwanu pridŕžať politiky jednotnej Číny. V tejto súvislosti Si zdôraznil, že Peking je rozhodne proti nezávislosti Taiwanu a vmiešavaniu sa cudzích krajín do tejto záležitosti.

Rakúsky kancelár sa na stretnutí s Orbánom zastal maďarského postoja k invázii

Maďarsko dáva rovnako ako zvyšok Európskej únie najavo nesúhlas s ruskou inváziou na Ukrajinu, povedal vo štvrtok vo Viedni rakúsky kancelár Karl Nehammer po stretnutí s maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Ten je známy svojím odmietavým postojom k protiruským sankciám prijímaným Západom v reakcii na útok Moskvy proti Ukrajine.

Reuters: Niektorí Ukrajinci si pod portrétom Putina vyzdvihujú nové ruské pasy

Zatiaľ čo miestnosťou znie melódia ruskej a niekdajšej sovietskej hymny, malá skupina Ukrajincov v Chersone, ktorý pred takmer piatimi mesiacmi dobyli ruskí vojaci, prisahá vernosť Moskve. Následne dostanú čerstvo vydané ruské pasy, píše agentúra Reuters.

„Milujem Rusko. Slávu Rusku,“ hovorí po prísade, že bude brániť Ruskú federáciu, 58-ročný Ihor Čajka, jeden z troch prítomných. Ďalšia zo skupinky, 92-ročná Oleksandra Safronovová, si utiera slzy z očí. „Som šťastná. Ďakujem,“ hovorí ozbrojenému mužovi v zdravotníckej rúške, ktorý jej podal ruský pas.

Táto ceremónia v Chersone, ktorá sa odohrala pod portrétom ruského prezidenta Vladimíra Putina a ruským štátnym znakom s dvojhlavým zlatým orlom, je v juhukrajinskej Chersonskej oblasti len jednou z mnohých za posledné týždne.

Ruskom dosadené úrady v oblasti uvádza, že vydali cez 2 300 ruských pasov a prijali cez 11 000 žiadostí o ne. Kyjev a Biely dom tvrdia, že ide o nelegálnu snahu Moskvy anektovať okupované územie v rámci toho, čomu hovoria ruské imperialistické rozpínanie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *