USA má problém! Čína vytláča dolár a vytvára Ázijský menový fond

Premiér Anwar Ibrahim uviedol, že Čína je otvorená rokovaniam s Malajziou o vytvorení Ázijského menového fondu v situácii, keď rastie netrpezlivosť s dominanciou amerického dolára vo svete.

Anwar povedal, že zriadenie fondu navrhol minulý týždeň na fóre v Boao na ostrove Hainan, a zdôraznil potrebu znížiť závislosť od dolára alebo Medzinárodného menového fondu.

„Keď som sa stretol s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom, hneď povedal: ‚Odkazujem na Anwarov návrh o Ázijskom menovom fonde‘ a privítal túto diskusiu,“ povedal Anwar v utorok (4. apríla) v parlamente. Minulý týždeň bol na štátnej návšteve Číny, aby spravoval vzťahy po Covide.

„Nie je dôvod, aby bola Malajzia naďalej závislá od dolára,“ dodal. Malajzijská centrálna banka už pracuje na tom, aby obe krajiny mohli rokovať o obchodných otázkach s použitím ringgitu a jüanu, povedal Anwar, ktorý zastáva aj funkciu ministra financií.

Vyjadrenia malajzijského lídra prichádzajú len niekoľko mesiacov po tom, ako bývalí lídri v Singapure diskutovali o tom, čo by mali ekonomiky v regióne urobiť, aby zmiernili riziká čoraz silnejšieho dolára, ktorý oslabil miestne meny a stal sa nástrojom ekonomického etatizmu.

Anwar v utorok povedal, že počas svojho prvého pôsobenia vo funkcii ministra financií v 90. rokoch minulého storočia pôvodne navrhol vytvorenie Ázijského menového fondu. Jeho myšlienka sa však v tom čase neujala, pretože americký dolár sa stále považoval za silný, povedal.

„Teraz si však vzhľadom na silu ekonomík Číny, Japonska a ďalších krajín myslím, že by sme o tom mali diskutovať – prinajmenšom zvážiť vytvorenie Ázijského menového fondu a po druhé používanie našich mien,“ povedal.

Anwar tiež zákonodarcom poskytol rozpis rekordných investícií vo výške 170 miliárd RM, ktoré Čína prisľúbila Malajzii.

Táto suma zahŕňa počiatočnú investíciu vo výške 2 miliárd RM v tomto roku do skupiny Zhejiang Geely Holding Group a projektu Automative Hi-Tech Valley spoločnosti Proton, ktorá sa neskôr zvýši na 32 miliárd RM.

Spoločnosť Rongsheng Petrochemical Co tiež zvýši svoje aktivity v meste Pengerang v provincii Johor, kde bude realizovať projekt v hodnote 80 miliárd RM, uviedol Anwar. Spoločnosť Rongsheng je jednou z najväčších čínskych rafinérií.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *