Unikli videá migrantov na Slovensku. Polícia im dá papier a pustí ich do ulíc

Migrácia sa dotýka vo veľkom už aj Slovenska a niektorí vodiči si mohli včera na diaľnici medzi Nitrou a Trnavou všimnúť masu nelegálnych migrantov, ktorí ušli z dodávky.

Polícia týchto migrantov zadržala a odviezla autobusmi na Úrad hraničnej a cudzineckej polície v Nitre.

Poslanci ĽSNS Martin Beluský a Rastislav Schlosár sú zo situácia znepokojení a pýtajú sa, čo bude s migrantmi ďalej a či len tak voľne pobehujú po Slovensku.

Kotlebovci uverejnili na tlačovej konferencii aj videá, kde migranti ležia v tráve pred cudzineckou políciou, čakajú na papiera a neskôr odchádzajú smerom do centra mesta v Nitre.

Podľa poslanca ĽSNS Schlosára sú tam väčšinou mladí muži, ktorí sa hrnú do Európy a sú to pre neho ekonomickí migranti. Pýta sa, ako je možné, že polícia ani vojsko nedokáže zabrániť tomu, aby neprekročili migranti takéto hranice.

Schlosár sa pýta, či minister vnútra čaká na to, kým migranti znásilnia nejaké dievča alebo príde k iným útokom.

Poll not found

Polícia uvádza, že momentálne neeviduje žiadne problémy s migrantmi

„Polícia v súčasnosti neeviduje žiadne protiprávne konanie, z ktorého by mali byť podozrivé, resp. ktorého by sa mali dopustiť niektoré z týchto osôb. Policajti naďalej nepretržite reagujú aj na podnety od občanov, ktoré upozorňujú na pohyb jednotlivcov či skupín migrantov.“ píšu na sociálnej sieti.

Minister vnútra Roman Mikulec tvrdí, že migrantov nemožno zadržiavať proti ich vôli

„Tých je prevažná väčšina a sú nevyhostiteľní, lebo v krajinách ich pôvodu je vojna. Zaisťujeme ich len na krátky čas kvôli evidencii v systémoch cudzineckej polície a kvôli odobratiu biometrie. Ak už raz boli evidovaní a majú potvrdenie, môžu sa voľne pohybovať,“ vysvetlil Mikulec.

Nelegálnych migrantov na Slovensku je už tak veľa, že pri železničnej stanici Kúty im musel štát postaviť stanové mestečko. Od septembra do pondelka zachytilo Slovensko cez 2 675 migrantov a 45 prevádzačov. Každým dňom počujeme o tom, že niekde chytili alebo videli migrantov z Blízkeho východu či Afriky.

„Uvedomujeme si, že zastavenie nelegálnej migrácie je potrebné už na hraniciach s Maďarskom. O to sa snažíme napríklad spoločnými zmiešanými hliadkami s maďarskou políciou, vyslaním slovenských policajtov na vonkajšiu hranicu Schengenu, ako aj zvýšenou hliadkovou činnosťou v prihraničných oblastiach s Maďarskom,” vysvetlil minister vnútra Roman Mikulec.

V stanovom mestečku pomáha aj profesor Krčméry, ktorého ľudia spoznali počas pandémie. Krčméry tvrdí, že toto je iná situácia, aká bola na vrchole migračnej krízy v roku 2015 v západnej Európe

„Vtedy prešlo hranicami za tri mesiace 900 000 ľudí. Tu to nehrozí, tu majú ľudia tendenciu ísť hneď preč. Väčšina z nich sa sem už nevráti. Napríklad z tých, ktorí odišli v pondelok (31. 10.) počas noci, sa vrátilo iba päť a 40 je už na svojej ceste tam, kde podľa nich budú mať nádejnejšiu budúcnosť,“ povedal profesor, uvádza TA3.

Podľa jeho slov niektorí na základe pozitívnych skúseností na Slovensku rozmýšľajú nad tým, že zostanú tu. „Treba si uvedomiť, že aj my potrebujeme pracovné sily v zamestnaniach, ktoré nevieme pokryť. Je mnoho profesií, ktoré ani my na škole nevieme pokryť. Mnohí z nich sú vzdelaní, mali sme na hranici aj lekárov. My ich berieme ako rovnocenných partnerov, keďže oni utekajú pred vojnou. Mali sme tu aj chlapca, ktorý stúpil na nášľapnú mínu a mal odtrhnutú končatinu, ďalší mal odtrhnutú ruku,“ uviedol profesor Krčméry, píše TA3.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *