Ukrajinský veliteľ: Možno čelíme posledným dňom, ak nie hodinám. Sú v presile desať na jedného

Ostré boje na Ukrajine momentálne prebiehajú na východe krajiny v Donbase a veliteľ 36. námornej brigády ukrajinských ozbrojených síl v obliehanom meste Mariupol napísal na sociálnej sieti, že jeho muži možno čelia posledným dňom či hodinám.

„Nepriateľ je v presile desať na jedného,“ uviedol Volyna vo videu zverejnenom na sociálnej sieti. „Apelujeme na všetkých svetových lídrov a žiadame ich, aby nám pomohli. Žiadame ich, aby využili postup stiahnutia a odviedli nás na územie štátu tretej strany,“ povedal.

Rusko v utorok dalo ukrajinským silám v Mariupole nové ultimátum a vyzvalo ich, aby „okamžite“ zložili zbrane.

Ukrajina dostala bojové lietadlá a ďalšie delostrelecké systémy

Americký prezident Joe Biden povedal reportérovi, že USA pošlú na Ukrajinu ďalšie delostrelecké systémy v súvislosti s obnovenou ruskou ofenzívou na východe krajiny.

Spojenci Ukrajiny poskytli Kyjevu ďalšie vojenské lietadlá a letecké diely, aby zvýšili počet lietadiel a opravili ďalšie poškodené lietadlá z ukrajinského arzenálu, uviedlo v utorok americké ministerstvo obrany.

„Obdržali ďalšie lietadlá a letecké diely, ktoré im pomôžu dostať do vzduchu viac lietadiel,“ uviedol hovorca Pentagonu John Kirby na tlačovom brífingu.

Od začiatku pôsobenia Bidenovej administratívy poskytli USA Ukrajine 3,2 miliardy dolárov na bezpečnostnú pomoc, z toho 2,6 miliardy od začiatku konfliktu 24. februára.

„To, čo sme tu urobili, je… presne to, čo by prezident robil od začiatku. Čo je [poskytnutie] významnej bezpečnostnej pomoci, ekonomickej pomoci a podpory ukrajinskému ľudu,“ uviedla v pondelok tlačová hovorkyňa Bieleho domu Len Psakiová.

„A presne to budeme robiť aj naďalej,“ dodala.

Podľa amerických médií Bidenova administratíva schválila ďalší balíček vojenskej pomoci Ukrajine vo výške 800 miliónov dolárov.