Podľa nových aktualizovaných informácií spravodajských služieb ruské sily „získali späť určitú dynamiku“ a postúpili smerom k centru Bachmutu po mesiacoch bojov o kontrolu nad týmto bojujúcim východoukrajinským mestom.
Postup Moskvy v meste a jeho okolí sa od konca marca „do značnej miery zastavil“, uviedlo v piatok britské ministerstvo obrany.
Bachmut prežil mesiace ťažkých bojov medzi silami Kyjeva a Moskvy, pričom obe strany sa usilovali o kontrolu nad zdecimovanou osadou. Boje v Bachmute si na oboch stranách vyžiadali veľké množstvo obetí, pričom predseda amerického zboru náčelníkov štábov generál Mark Milley nazval bitku o mesto „jatkami“ pre ruské sily.+
K ruským vojenským a žoldnierskym silám sa pravdepodobne pridali aj letecké jednotky, uviedlo britské ministerstvo obrany v príspevku na Twitteri a dodalo, že kľúčová zásobovacia trasa pre Ukrajinu na západ od Bachmutu je „pravdepodobne vážne ohrozená“. Pravdepodobne sa dostali do centra mesta a kontrolujú západný breh rieky Bachmutka, ktorá preteká osadou, napísalo ministerstvo.
Vo štvrtok think tank Inštitút pre štúdium vojny so sídlom vo Washingtone uviedol, že ruské sily pokračovali v pozemných útokoch v meste a dosiahli „okrajový postup v centrálnej Bachmutke“. V piatok ukrajinský generálny štáb ozbrojených síl uviedol, že Rusko „sa naďalej zameriava na útočné operácie“ v Bachmute.
„Boje o Bachmut pokračujú,“ povedal vo štvrtok Andrij Jermak, vedúci kancelárie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. „Potulujú sa po uliciach, pokusy nepriateľa obkľúčiť mesto zlyhávajú,“ napísal a zopakoval Zelenského predchádzajúce označenie mesta za „pevnosť“.
Začiatkom tohto týždňa však Zelenskyj naznačil, že by mohol nariadiť stiahnutie vojsk, ak by sa kyjevské sily dostali do obkľúčenia moskovskými bojovníkmi.
„Najdôležitejšie je nestratiť našich vojakov a samozrejme, ak nastane moment ešte horúcejších udalostí a nebezpečenstvo, že by sme mohli stratiť náš personál z dôvodu obkľúčenia – samozrejme, príslušné správne rozhodnutia prijmú tamojší generáli,“ povedal Zelenskyj počas návštevy Poľska.
„Ukrajinské sily sú však „v Bachmute a nepriateľ ho nekontroluje,“ povedal Zelenskyj.
Ruské konvenčné jednotky bojovali v Bachmute spolu so žoldnierskymi silami, pričom polovojenská skupina Wagner zohráva významnú úlohu v operáciách v meste a jeho okolí.
Rozpory medzi ruskou armádou a žoldnierskymi silami však boli dobre zdokumentované a veľmi dobre viditeľné pre verejnosť. Šéf skupiny Wagner Group Jevgenij Prigožin predtým obvinil ruské ministerstvo obrany a vojenských veliteľov zo „zrady“ a z pokusu „zničiť“ žoldniersku skupinu.
Existuje však „reálna možnosť“, že Wagner a ruskí vojenskí velitelia v oblasti „pozastavili svoj pretrvávajúci spor a zlepšili spoluprácu“, uviedlo v piatok britské ministerstvo obrany.
Prigožin vo štvrtok napísal na Telegram, že „je jasné“, že ukrajinské sily „nikam neodchádzajú“. Až keď ukrajinskí bojovníci opustia Bachmut, uviedol, „úplne všetkých do posledného vyženieme“.
Ruské boky musia byť chránené, ako aj operovať pod „dobre organizovaným velením“, povedal. Ako dodal, čo je rozhodujúce, moskovské jednotky potrebujú muníciu.
„Keď vyriešime všetky tieto tri otázky, potom môžeme ísť kamkoľvek,“ povedal Prigožin.
Britské ministerstvo obrany v utorok uviedlo, že Rusko sa „pravdepodobne snaží sponzorovať a rozvíjať alternatívne“ žoldnierske skupiny, ktoré by nahradili bojovú úlohu Vagnerovej skupiny na Ukrajine.
„Žiadna iná známa ruská PMC [súkromná vojenská spoločnosť] sa však v súčasnosti nepribližuje veľkosti alebo bojovej sile skupiny Wagner,“ dodalo ministerstvo.