Ukrajinci vraj vedia o ruskej stope pri výbuchu rakety v Poľsku a chcú vidieť dôkazy, že to tak nie je

Ukrajinci majú údajne dôkazy o ruskej stope v súvislosti s raketou, ktorá dopadla do Poľska a zabila dvoch ľudí. Prvé informácie hovorili o tom, že to mala byť ruská raketa a neskôr Američania vyhlásili, že má ísť o ukrajinskú raketu.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu vyhlásil, že raketa, ktorá zasiahla Poľsko a zabila dvoch ľudí, bola ruská.

„Nepochybujem o tom, že to nie je naša raketa,“ povedal Zelenskyj v televíznom vystúpení. „Na základe našich vojenských správ sa domnievam, že to bola ruská raketa.“

Zelenského komentáre boli v rozpore s komentármi Poľska a NATO, ktoré uviedli, že explóziu pravdepodobne spôsobila ukrajinská raketa protivzdušnej obrany odpálená za účelom zachytenia ruského útoku.

Zelenskyj uviedol, že Kyjev nevidel dôkaz, že raketa bola ukrajinská, a vyhlásil, že je nevyhnutné, aby sa Ukrajina stala súčasťou vyšetrovania.

Počas masívneho ruského bombardovania zameraného na civilnú infraštruktúru vnútri Západom podporovanej Ukrajiny zahynuli v utorok dvaja ľudia, keď najmenej jedna raketa zasiahla dedinu v Poľsku, členskom štáte NATO, neďaleko ukrajinských hraníc.

Ukrajinské sily naďalej ničia ruskú techniku ​​na juhu Ukrajiny

Južné operačné veliteľstvo oznámilo, že ukrajinská armáda vykonala za posledných 24 hodín 45 palebných akcií, pri ktorých zranila päť ruských vojakov a zničila tri obrnené vozidlá. V Beryslavskom okrese v Chersonskej oblasti potom ukrajinská armáda zostrelila dva bezpilotné lietadlá pomocou ručných zbraní, dodalo velenie.

Šéf amerického zboru náčelníkov štábov sa po tragédii v Poľsku nedovolal do Ruska

Šéf amerického zboru náčelníkov štábov Mark Milley v stredu uviedol, že sa po incidente v Poľsku chcel telefonicky spojiť so svojím ruským náprotivkom Valerijom Gerasimovom, pokus bol ale neúspešný. Milley tieto snahy bližšie nešpecifikoval, ale nemožnosť nadviazať spojenie v čase, keď sa objavili otázky, či Rusko zasiahlo členský štát NATO, vyvoláva obavy ohľadom toho, či by vo chvíli krízy fungovala komunikácia na vysokej úrovni medzi USA a Ruskom, píše agentúra AP.

Poľský prezident rokoval so šéfom americkej CIA

Poľský prezident Andrzej Duda v stredu večer rokoval so šéfom americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) Willliamom Burnsom, ktorý je vo Varšave po návšteve Ankary a Kyjeva. Oznámil to na Twitteri šéf poľskej kancelárie národnej bezpečnosti Jacek Siewiera.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *