Ukrajinci prídu na Krym a aj násilím vyhostia 800-tisíc Rusov preč

Ruskí občania žijúci na okupovanom ukrajinskom polostrove Krym by mali byť odtiaľ deportovaní, pretože sa podieľajú na vojnovom zločine kolonizácie cudzieho územia.

Podľa webovej stránky Rádia Slobodná Európa to vyhlásila vyslankyňa ukrajinského prezidenta pre Krym Tamila Taševová.

„Ak neodídu, musia byť násilne deportovaní. Toto je prítomné v ukrajinskej legislatíve a v akejkoľvek inej legislatíve. Ak osoba nelegálne prekročila štátnu hranicu, znamená to, že musí byť deportovaná,“ povedala Tasheva.

Podľa úradov sa počas okupácie na Krym presťahovalo približne 800 000 Rusov. „Mali sme niekoľko hraničných priechodov a všetci títo občania, ktorých je najmenej 500 000 až 800 000, sa cez tieto priechody nedostali. Museli sa otočiť a vrátiť sa späť. Ak tak neurobia, násilne ich ‚vykopneme‘,“ dodala.

Zároveň by sa podľa Taševovej mala dôkladne prediskutovať otázka nehnuteľností, ktoré ruskí občania získali na Kryme po februári 2014, a mali by sa riadne preskúmať prevody majetku.

Ruská ofenzíva pri Bachmute slabne, ale Krym zažil útoky dronov na vojnové lode
Tajomník ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany Oleksij Danilov nedávno vyhlásil, že „vysťahovanie ruských občanov, ktorí prišli na Krym po okupácii v roku 2014“, je jedným z hlavných bodov stratégie deokupácie Krymu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *