Ukrajinci chytajú tých, ktorí spolupracovali s Rusmi a čakajú ich kruté tresty

Ukrajinci po oslobodení Chersonu majú plné ruky práce so znovuzavedením poriadku v meste. Väčšina miestnych obyvateľov ukrajinskú armádu s radosťou víta, ale sú aj takí, ktorí sa museli zhroziť.

Niektorí z obyvateľov Chersonu totiž aktívne spolupracovali s ruskými silami. S týmito údajnými kolaborantmi sa teraz Ukrajinci snažia vysporiadať po svojom.

Odchod ruských vojsk si evidentne nemohla priať napríklad dvojice Ukrajincov, ktorí údajne kolaborovali s nepriateľom. Fotograf agentúry AP vyhotovil snímky, na ktorých ukrajinskí vojaci dvojicu priviazali k stĺpom a miestni obyvatelia sa na nich môžu chodiť pozerať.

Podobným spôsobom sa Ukrajinci pred časom snažili vysporiadať s tými, ktorí sa dopúšťali rabovania. „Išli sme do rozbitého supermarketu. Niečo sme tam vzali a polícia nás priviazala,“ opísal už pred niekoľkými mesiacmi CNN Prima NEWS jeden z páchateľov. Jeho tvár bola celá od krvi, čo naznačuje, že zatknutie zrejme neprebehlo nenásilnou formou.

Cherson bol síce oslobodený a okupanti sa stiahli na východný breh rieky Dneper, ale to neznamená, že v meste žiadne ruské sily nie sú. Odhaduje sa, že Rusko v oblasti, ktorú Ukrajinci už majú pod kontrolou, nechalo až tisíce vlastných vojakov. Ukrajinskí vyšetrovatelia už mnohé objavili. Rusom nepomohlo ani prezlečenie za civilistov. Veľakrát si totiž pri sebe ponechali ruské doklady, čo Ukrajincom uľahčilo prácu.

Ukrajinci zároveň v Chersonskej oblasti prišli na viac ako 400 ruských vojnových zločinov. Stále nachádzajú zosnulých vojakov i civilistov, uviedol prezident Volodymyr Zelenskyj. Oblasť je podľa neho v zlom stave, ale sľubuje zlepšenie situácie. „Snažíme sa obnoviť komunikácie, internet, televíziu. Robíme všetko pre to, aby sme čo najskôr obnovili dodávky elektriny a vody,“ popísal.

Podceňovať Rusko by bola chyba, chce uvrhnúť Ukrajinu do tmy, povedal Stoltenberg

Podceňovať Rusko by bola chyba, pretože stále ešte kontroluje rozsiahle časti Ukrajiny, povedal na tlačovej konferencii generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg. Ukrajinu podľa neho čakajú ťažké mesiace a o podmienkach rokovaní o ukončení vojny by mal rozhodovať Kyjev a nie Moskva, dodal šéf NATO citovaný agentúrami Reuters a AFP.

„Je na Ukrajine, aby rozhodla, aké podmienky sú prijateľné. Na nás je, aby sme ju podporili,“ povedal Stoltenberg. Úlohou NATO je nenechať Ukrajinu s prázdnymi rukami, dodal šéf obrannej aliancie, ktorá Kyjevu dodáva zbrane, ale do konfliktu sa priamo nezapojila.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *