Učiteľka Janka musí po práci chodiť robiť čašníčku, aby vôbec prežila. Učiteľov už nikto nechce robiť, nebude mať kto učiť

Platy na Slovensku sú katastrofálne a s dnešnými vysokými cenami je nereálne, aby sám človek prežil dôstojný život.

A to hovoríme o vysokoškolsky vzdelaných ľuďoch. Takí učitelia, ktorí patria medzi najdôležitejšie povolania, nemajú šancu žiť dôstojný život z jedného platu.

V reportáži RTVS povedala mladá učiteľka v Bratislave, že musí mať druhú robotu popri učení a hľadá si aj tretiu.

Po tom, ako doučí, chodí robiť čašníčku, aby dokázala prežiť.

Jej plat je 760€ a za takú cenu nájdete, ak sa vám podarí, dvojizbový byt v nájme. Ak nechcete žiť dôstojne, môžete bývať s ďalšími ľuďmi, ale, načo by potom človek študoval a robil také dôležité povolanie?

Mladá učiteľka Janka tak musí dva až trikrát do týždňa chodiť robiť čašníčku.

Z jej učiteľského platu nedokáže s dnešnými cenami odložiť nič a tak rozmýšľa, že si nájde aj tretiu prácu.

Najhoršie na celej situácii je to, že učiteľov už nikto nechce robiť. Plat je tak nízky, že viac zarábajú predavačky. Do roku 2025 nám bude chýbať 8 500 učiteľov. Na Slovensku nebude mať kto učiť.

„Pár slovami.Republika,kde zlyháva vzdelávanie a starostlivosť o zdravie ľudí,je mŕtva republika.Žiaľ máme vladárov, ktorí vynakladajú prostriedky na zbrojenie,na nepodstatné veci,ako teraz nákupy policajných áut jednotnej modro-žltej farby,na zvyšovanie si svojich platov,a dalo by sa mnoho,no na učiteľov a zdravotníkov niet.Ani Kovid netreba,ľudia budú zomierať doma,národ bez vzdelávania,tak to je začiatok konca.“ napísala Zuzana v diskusii.

Ozval sa aj Martin, ktorý sa pýta, kedy sa zdvihnú platy stavbárom „Viete čo ….stále vidím ako sa chce dvíhať učiteľom, vojakom, zdravotníkom …. počuli ste aby sa dvihalo stavbárom ??? Remeselníkom ???? Nikdy si nevyskakovali a už keď aj chcú od človeka ktorému niečo prerábajú, budujú nejakú plácu tak je to tak že treba žobrať a po pravde dosť často ani nič nedostanú lebo niečo sa vždy nájde …..a to sú na nohách 10-12 hodín denne aj v soboty …o nich sa nikto nestará lebo nemajú páku že zablokujú vzdelávanie alebo zdravotníctvo … ako je to možno ťažká robota ale zas taký plat by im závidel nejeden spotený 12hodín pracujúci robotník na stavbe čo ho aj kríže bolia aj v prachu robí ….. nie skončiť o 14tej v robote vyčesaný jak versače …..budú komenty ale sa zamyslite trošku jak sa cítime my živnostníci napr. Čo musíme byť za hovná v zahraničí a každý rok o 20e odvody viac …“