Tvrdé vyjadrenie Zelenského: Neverí už ničomu, nikomu ani lídrom susedných krajín či svetu

Prezident Volodymyr Zelenskyj už prestáva po ruskej invázii na Ukrajine veriť niektorým krajinám na Západe. Povedal to v nedeľu v rozhovore pre spravodajskú televíziu CNN.

Zelenský dokonca povedal, že prestáva veriť niektorým lídrom a na otázku, či v súvislosti s Ukrajinou nepovažuje výraz „nikdy viac“, ktorý sa používa vo svete, keď sa hovorí o holokauste a zločinoch proti ľudskosti za prázdny, odpovedal:

„Neverím svetu. Po tom, čo sme videli, čo sa deje na Ukrajine, som nadobudol pocit, že by sme nemali veriť niektorým krajinám alebo niektorým lídrom. Neveríme tým slovám. Po eskalácii zo strany Ruska neveríme našim susedom. Neveríme tomu všetkému.“

Prezident Ukrajiny neverí ani bezpečnostným zárukám a dokumentom či medzinárodnému právu

„Dokonca ani ja neverím dokumentom, pretože máme aj Budapeštianske memorandum – myslím, že poznáte všetky podrobnosti. Pre mňa je to len bezcenný kus papiera,“ povedal Zelenský.

„Veríme len zmluvným, pragmatickým veciam. Ak ste naši priatelia alebo partneri, dajte nám zbrane, podajte nám ruku, podporte nás, dajte nám peniaze a zastavte Rusko. Ak ste naši priatelia, môžete to urobiť.“ dodal.

„Jediná viera, ktorú máme, je viera v nás samých, v našich ľudí, viera v naše ozbrojené sily a viera, že krajiny nás podporia nielen svojimi slovami, ale aj svojimi činmi. A to je všetko. Nikdy viac… Naozaj, každý o tom hovorí, a predsa, ako vidíte, nie každý má odvahu,“ uzatvoril prezident Ukrajiny.