Toto majú byť Putinove tri základné ciele na Ukrajine. Jeden vraj nedosiahne

Ruský prezident Vladimír Putin verí, že vojnu na Ukrajine vyhrá, tvrdí výskumná pracovníčka Carnegieho nadácie Tatyana Stanovaya v stĺpčeku pre New York Times

Ruský prezident podľa autorky dospel k tomuto záveru v máji. Putin verí, že z dlhodobej perspektívy v konflikte zvíťazí. Na rozdiel od prvých mesiacov bojov má teraz Kremeľ „jasný plán“.

Pozostáva z troch vzájomne sa dopĺňajúcich cieľov:

1. Územné akvizície. Zabratie východnej Ukrajiny a udržanie ziskov na juhu. Putin sa domnieva, že je to možné, pretože Západ ukázal hranice svojej vojenskej podpory Ukrajine a vo všeobecnosti neprekročil „červené čiary“, ktoré vyslovil Kremeľ.

Moskva preto počíta s postupom svojich vojsk na Donbase a udržaním zvyšku dobytých území.

2. Nútenie Ukrajiny ku kapitulácii. Podľa názoru Ruska by to malo mať podobu prijatia podmienok „denacifikácie“ a „demilitarizácie“. A prerušenie spolupráce so Západom.

Podľa Stanovej Kremeľ očakáva, že do roka alebo dvoch bude Ukrajina ekonomicky natoľko vyčerpaná, že sa elity zmenia a budú schopné tieto zmeny realizovať bez toho, aby museli dobýjať Kyjev.

3. Tretím cieľom sú nové dohody so Západom na základe iného medzinárodného poriadku.

Autor naznačuje, že Putin nie je protizápadný. Podľa neho však existuje „zlý“ Západ súčasných politických elít a „dobrý“ Západ bežných občanov a podnikov, ktoré chcú spolupracovať s Ruskom.

Kremeľ očakáva, že kríza okolo Ukrajiny a s ňou spojená hospodárska búrka „zmetie“ súčasnú politickú elitu a odstaví ju od moci, na ktorej miesto nastúpia národne orientovaní lídri ako Orbán, Le Penová alebo Trump. S ktorými sa bude jednoduchšie dohodnúť.

Autorka stĺpčeka považuje Putinov „plán“ za nereálny, najmä v jeho tretej časti. A domnieva sa, že situácia bude najnebezpečnejšia, keď si sám ruský prezident začne uvedomovať, že „priateľská“ dohoda so Západom nebude fungovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *