Profesionálny vzpierač s bradou sa zúčastnil na ženskej súťaži v Kanade – a prekonal rekord, ktorý držal dovtedy iný trans vzpierač (biologický muž).
Avi Silverberg, hlavný tréner kanadského silového trojboja už viac ako 10 rokov, nastúpil na sobotňajší turnaj Heroes Classic v Lethbridge v Alberte po tom, ako sa identifikoval ako žena.
Na videu, ktoré zdieľala skupina športových aktivistov Independent Council on Women’s Sports (ICONS), je vidieť, ako kráča na pódium ešte úplne bradatý a má na sebe bežný mužský singlet.
Potom ležérne vytlačil na lavičke takmer 370 kilogramov – čím prekonal súčasný ženský rekord v Alberte o takmer 100 kilogramov.
Tento rekord – 275 libier – držala transsexuálna atlétka Anne Andresová, ktorú bolo vidieť, ako Silverberga pozoruje, keď na podujatí dobrovoľne pracuje.
Andresová je tiež držiteľkou ženského rekordu Alberty v mŕtvom ťahu, ktorý má hodnotu 544 libier – vďaka tomu sa stala miestnou rekordérkou v súčte všetkých troch zdvihov, keď zdvihla spolu 1245 libier.
Táto transsexuálna vzpieračka vyhrala osem z deviatich súťaží, ktoré sa v kategórii žien za posledné štyri roky uskutočnili, uviedla organizácia ICONS.
Keď Silverbergová prekonala svoj rekord, Andresová sa postavila na okraj priestoru plošiny a vrátila sa na ňu až po tom, čo mužský vzpierač odišiel.
ICONS uviedla, že Silverbergová „zosmiešnila diskriminačnú politiku [Kanadskej únie silového trojboja]“, ktorá umožňuje pretekárom registrovať sa na podujatiach pod svojou „rodovou identitou a vyjadrením, a nie pod svojím pohlavím alebo rodom“, a prisľúbila, že za to nebude mať „žiadne následky“.
V politike CPU týkajúcej sa trans osôb sa uvádza, že jednotlivec „by mal mať možnosť zúčastniť sa na pretekoch v rámci pohlavia, s ktorým sa identifikuje, a nemal by podliehať požiadavkám na zverejnenie osobných údajov nad rámec tých, ktoré sa vyžadujú od cisgenderových športovcov“.
Uvádza sa v nej tiež: „Rovnako by sa nemala vyžadovať hormonálna liečba alebo chirurgický zákrok.“
V pravidlách zväzu pre registráciu na súťaže sa však uvádza, že na všetkých súťažiach sa musí overiť „vládou vydaný preukaz totožnosti s fotografiou súťažiaceho (okrem mládežníckych vzpieračov), vrátane dátumu narodenia, provincie a pohlavia počas váženia alebo kontroly výstroja“.
Nie je jasné, či Silverberg predložil vládou vydaný preukaz totožnosti, ktorý ho identifikoval ako ženu, alebo to od neho bolo vyžadované.