Táto krajina ide vyhlásiť referendum o tom, či majú vyhlásiť Rusku vojnu. Má sa Putin báť?

V Gruzínsku oznámila vládna strana, že idú v republike spustiť referendum o tom, čo chcú ľudia, aby krajina začala vojnu s Ruskom.

Gruzínsky sen, vládna strana v krajine, oznámila usporiadanie referenda. Bude sa zaoberať otázkou, či má Gruzínsko vstúpiť do vojny s Ruskom, informujú TV noviny.

„Nech ľudia rozhodnú, či chcú v Gruzínsku otvoriť druhý front proti Rusku. Úrady budú postupovať v súlade s prianím ľudu,“ cituje ruský denník Kommersant vyhlásenie šéfa vládnej strany Irakliho Kobachidzeho.

Irakli takto reagoval na výzvu ukrajinského poslanca Fjodora Venislavského. Poradil Gruzínsku, aby „podniklo konkrétne kroky na oslobodenie Ruskom okupovaného Abcházska a Južného Osetska“. Podobne poradil krajine aj poradca ukrajinského prezidenta Oleksij Arestovyč.

Moskva nalieha na Ukrajinu, aby sa vrátila k rokovaniam, tvrdí Kyjev

Moskva v poslednej dobe v snahe zastaviť postup ukrajinských vojsk nalieha na Kyjev, aby súhlasil s návratom k mierovým rokovaniam, uviedla ukrajinská vicepremiérka Olha Stefanišynová. Ukrajina ale dialóg v súčasnej situácii odmieta, doplnila podľa ruskojazyčného webu stanica BBC Stefanišynová.

„Ukrajina nikdy rokovania neodmietala. Ale vzhľadom na ťažké zločiny, ktoré Rusko v našej krajine spáchalo a ďalej pácha, je motivácia k rozhovorom iná, než bola vo februári,“ vysvetlila Stefanišynová v rozhovore s francúzskou televíziou France 24.

Zelenskyj poďakoval vojakom za oslobodenie okupovaných území

„Ukrajinskí bojovníci sú hrdinovia. Naše deti a vnúčatá na váš čin nikdy nezabudnú. Ďakujeme vám za vašu službu, za oslobodenie dočasne okupovaných území. Ďakujeme vám za ochranu toho najdôležitejšieho, čo máme – Ukrajiny, našej suverenity a územnej celistvosti,“ napísal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na Facebooku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *