Takto ste Putina nevideli: S puškou v ruke kontroloval vojakov, ktorí idú na front (Video)

Ruský prezident Vladimír Putin navštívil juhovýchodne od Moskvy stredisko, kde sa cvičia zmobilizovaní vojaci pred vyslaním na Ukrajinu.

Informovali o tom ruské tlačové agentúry Interfax a RIA Novosti, podľa ktorých si prezident vypočul hlásenie ministra obrany Sergeja Šojgua o vojenskej príprave povolaných vojakov.

„Putin skontroloval priebeh výcviku zmobilizovaných vojakov vo vojenskom priestore v Riazanskej oblasti,“ uviedla agentúra Interfax.

Ruský prezident sa podľa nej konkrétne prizeral zlaďovaniu jednotiek a zameral sa aj na pripravenosť mobilizovaných vojakov plniť úlohy na Ukrajine.

O zlaďovaní vojakov vo vnútri jednotiek, ale aj o ich príprave v oblasti rôznych vojenských odborností ho informoval Šojgu.

Putin vyhlásil čiastočnú mobilizáciu v Rusku 21. septembra. Šojgu vtedy uviedol, že úrady do zbrane povolajú 300-tisíc záložníkov s predchádzajúcou vojenskou skúsenosťou. Obaja činitelia zdôrazňovali, že všetkým mobilizovaným sa pred vyslaním na Ukrajinu dostane výcviku.

Podľa správ médií a pravidelných hlásení ukrajinskej armády o bojoch boli ale niektorí mobilizovaní poslaní rovno na front, často so zlým vybavením.

Povolávacie rozkazy podľa svedectva dostávali v niektorých prípadoch napríklad aj chronicky chorí, otcovia mnohých detí alebo muži, ktorí výrazne presiahli branný vek, čo koncom septembra uznal aj sám Putin. Z chýb obvinil úrady a vyzval ich, aby nezrovnalosti napravili.

Mobilizácia dopadla viac na chudobnejšie regióny obývané primárne inými etnikmi ako Rusmi, čo vyvoláva napätie medzi rôznymi skupinami ruskej spoločnosti, upozornili americkí analytici z Inštitútu pre štúdium vojny (ISW).

V médiách sa objavovali správy, že povolávacie rozkazy dostávali hromadne napríklad obyvatelia niektorých oblastí v Burjatsku na ruskom Ďalekom východe, generálny štáb ukrajinskej armády zas upozornil na vyslanie krymských Tatárov do miest tvrdých bojov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *