Takto dopadol najvyspelejší kontinent: Okná si zabezpečte proti prievanu, vypnite radiátory

Vojna na Ukrajine a energetická kríza sú problém, ktorý trápia celú Európu a vysoké účty ničia rodinné rozpočty. Veľká Británia je na tom naozaj zle a vláda sa rozhodlo o obrovskú kampaň za 18 miliónov libier, v ktorej idú radiť Britom, ako doma ušetriť.

Domácnostiam bude oznámené, aby znížili svoje kotly na 60 °C v rámci vládneho úsilia vo výške 18 miliónov libier na zníženie účtov za energiu.

V rámci kampane, ktorá sa spustí v najbližších týždňoch, dostanú domácnosti technické tipy, ako túto zimu ušetriť za energie.

Odporúčania zahŕňajú domácnostiam, aby stíšili radiátory v prázdnych miestnostiach a aby si zabezpečili okná a dvere proti prievanu.

Tiež im bude povedané, že môžu znížiť teplotu, na ktorú kotol ohrieva vodu pred jej odoslaním do radiátorov – známej ako výstupná teplota kotla – zo 75 °C na 60 °C.

Downing Street sa rozhodla dať kampani zelenú aj napriek predchádzajúcim obavám, že by to mohlo byť považované za nechcený zásah zo strany „štátu opatrovateľky“.

„Ide o to, aby sa ľudia naučili tipy a triky na udržanie nižších účtov za energiu,“ povedali zdroje z prostredia vlády, ktoré nechceli byť menované.

Posledné prípravy kampane ešte prebiehajú, no predpokladá sa, že pôjde o sériu reklám v televízii, rádiu, ako aj na bokoch autobusov. Vláda bude na propagáciu svojich rád využívať aj svoje sociálne siete a existujúcu webovú stránku Pomoc pre domácnosti.

Minulý mesiac čelila premiérka Liz Trussová odporu od konzervatívcov v súvislosti s jej rozhodnutím vetovať podobnú kampaň zameranú na povzbudenie verejnosti, aby šetrila na účtoch za energiu.

Kancelár Jeremy Hunt povedal: „Vzhľadom na to, že Putinova vojna zvyšuje ceny plynu na celom svete, viem, že mnohé rodiny sa túto zimu a neskôr obávajú o svoje účty za energiu.“

„Náš rozsiahly balík energetickej podpory odvráti ľudí od najhoršej krízy, no zároveň je potrebné, aby trvalo znižovali svoje náklady. Z dlhodobého hľadiska potrebujeme, aby sa Británia stala energeticky nezávislejšia, pomocou výroby čistejšej, dostupnejšej energie, ale potrebujeme aj efektívnejšie domy a budovy.“

Briti však dokončujú novú jadrovú elektráreň

„Dnes spúšťame prvé z mnohých opatrení, aby sme zabezpečili, že britská verejnosť sa už nikdy nedostane do tejto pozície, keďže pracujeme na energeticky nezávislej budúcnosti,“ povedal G. Shapps.

Má v pláne aj cestu do jadrovej elektrárne Sizewell C v Suffolku, aby pripomenul dokončenie dohody medzi vládou a francúzskym štátom vlastneným gigantom EDF o výstavbe novej jadrovej elektrárne.

Dohoda, ktorá má byť oznámená v utorok 29.novembra, bude zahŕňať vládnu investíciu v hodnote 700 miliónov libier do toho, čo bude prvou štátnou podporou jadrového projektu za viac ako 30 rokov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *