Uznávaná herečka Zdena Studenková sa po tragickej udalosti dvoch zastrelených LGBTI osôb prihovorila Slovákom v televízii Markíza.
Pýta sa, prečo sme ešte stále nepovolili homosexuálom adopciu detí či sobáše „Akým právom?“ pýta sa herečka.
,,Nie je nám to jedno. Známe osobnosti sa rozhodli, že nebudú mlčať a dali v spolupráci s Markízou jasne najavo svoj názor na udalosti posledných dní,“ píše televízia, ktorá postupne zverejní ich silné odkazy plné podpory.
,,Som verejná osoba a je mojou psou povinnosťou vyjadriť sa k niečomu tak strašnému, ako je vražda dvoch nevinných mladých ľudí. My sme ako štát uväznený v istej zmluve s Vatikánom. Sme štát, ktorý nemôže rozviazať túto zmluvu jednostranne a tým pádom sme, dá sa povedať, nejakými rukojemníkmi. Neviem ale, akým spôsobom sa stalo, že sú rukojemníkmi aj príslušníci LGBTI komunity. Kde je to napísané, čo môžu a čo nemôžu? A kto o tom rozhodol?
Ja apelujem na tamtých na vŕšku, aby sa konečne zamysleli a v tejto situácii skúsili zmeniť zákony, pretože majú rovnaké povinnosti, ako my všetci v tomto štáte, ale nemajú rovnaké práva. Akým právom? Pozrime sa napríklad na okolité krajiny. My sme jedna z mála krajín, ktoré ešte nepovolili sobáše ľuďom rovnakého pohlavia, nepovolili im adopcie. Akým právom? Sme krajina, ktorá je, povedala by som, katolíckejšia ako Vatikán,“ prihovorila sa herečka Slovákom a politikom.
,,Okolité krajiny, my sme výnimkou, už povolili sobáše, adopcie. Pozrime sa napríklad na Švajčiarsko, ktoré malo voľakedy aj zákon, ktorý nedovoľoval ženám voliť, až v roku 1971. Dnes je v každom kantone povolená svadba, povolená adopcia týmto ľuďom.
No a ja by som bola veľmi rada, keby aj mnohí z našich politikov konečne spravili svoj coming out, aby sa konečne aj oni prihlásili k tomu, čo majú geneticky dané. Takže prosím, rešpektujme ľudí, ktorí majú iný genetický kód,“ dodala.
Parlament včera neschválil novelu zákona, ktorá by podporila LGBTI komunitu na Slovensku a ich spolužitie v partnerskom zväzku.
Za podporu LGBTI boli iba poslanci Petra Pellegriniho, Richarda Sulíka či niektorí poslanci OĽANO. Poslanci Smeru nehlasovali.
Jasne proti vystúpili poslanci ĽSNS od Mariana Kotlebu, ktorí síce odsúdili vraždu dvoch nevinných ľudí pred bratislavskou Teplárňou, ale odmietli podporiť zákon, ktorý by pomohol LGBTI komunite. Podľa Kotlebovcov je to krok k tomu, aby si mohli neskôr dvaja muži adoptovať dieťa či sobášiť sa. Toto rázne odmietajú a tvrdia, že neskôr by prišla už len podpora pedofílie.