Krajiny Európskej únie by mali kvôli očakávanému výpadku dodávok ruského plynu obmedziť počas nadchádzajúcej vykurovacej sezóny spotrebu plynu o 15 percent. Navrhla to Európska komisia v rámci sady opatrení, ktoré majú členským krajinám okrem iného prostredníctvom vzájomnej solidarity zabezpečiť dostatok plynu pre domácnosti a kľúčové prevádzky.
Brusel by podľa návrhu predstaveného v stredu mohol po konzultácii s členskými krajinami vyhlásiť stav plynovej núdze, ktorý by vyžadoval povinné obmedzenia spotreby v celej EÚ. Aby pravidlá nadobudli platnosť, musia ich najprv schváliť členské krajiny, ktoré zatiaľ dávali najavo rozdielne postoje.
„Rusko nás vydiera. Rusko využíva plyn ako zbraň,“ vyhlásila počas prezentácie návrhu predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Únijná exekutíva podľa nej neočakáva, že by Moskva vo štvrtok po skončení pravidelnej údržby plynovodu Nord Stream 1 úplne obnovila dodávky.
Európsky blok by sa mal pripraviť aj na možnosť úplného odstrihnutia od plynu z Ruska, povedala šéfka Komisie. EÚ podľa nej dokázala naplniť plynové zásobníky priemerne zo 64 percent a zvýšila nákupy z iných zdrojov o tri štvrtiny, bez úspor to však stačiť nebude.
Brusel odhadol, že plné odpojenie ruského plynu by mohlo znížiť hrubý domáci produkt EÚ o 0,9 až 1,5 percenta. Ak sa naň únia pripraví už teraz, môže obmedziť ekonomický dopad rozhodnutia ruského prezidenta Vladimíra Putina o tretinu, uviedla Komisia.
Úspory sa majú týkať obdobia od konca tohtoročného augusta do konca marca 2023. Počítať sa budú z priemernej spotreby jednotlivých krajín v tomto období za posledných päť rokov. Obmedziť používanie plynu by mali podľa EK všetci spotrebitelia, od domácností cez úrady či firmy po elektrárne. Ak bude niektorá krajina chcieť požiadať ďalšie štáty o solidaritu, bude musieť najskôr dokázať, že sama siahla k potrebným úsporám. Štáty by do konca septembra mali aktualizovať svoje národné energetické plány a jasne vytýčiť, ako chcú úspory dosiahnuť.