Štát vyznamenal osobnosti za ich prospech Slovensku. Cenu dostal aj transsexuál

Ministerstvo životného prostredia pod vedením Jána Budaja vyznamenalo viacero osobností na Slovensku za ich prospech krajine. Medzi nimi napríklad aj transsexuálny DJ Matia Lenická, ktorá je dnes ženou.

„Minister životného prostredia Ján Budaj po tretí raz odovzdal Ceny ministra životného prostredia za prínos v ochrane životného prostredia v občianskom sektore a obhajobe práv menšín. Pätica laureátov si z rúk ministra prevzala ocenenie priamo na pôde Ministerstva životného prostredia SR pri príležitosti 33. výročia Nežnej revolúcie.“ uvádza ministerstvo.

Podľa ministra Jána Budaja občianska angažovanosť zostáva aj po vyše troch desaťročiach kľúčová pri ochrane životného prostredia a obhajobe ľudských práv. „November ´89 bol konštitučný okamih politického spoločenstva, ktoré stále na Slovensku existuje a drží líniu. Stále sa učíme žiť v slušnom a slobodnom štáte. Zachovávanie a obhajoba hodnôt slobody a demokracie je a musí zostať pilierom vyspelého európskeho spoločenstva, obzvlášť v čase bezprecedentnej klimatickej a energetickej krízy,“ zdôraznil počas slávnostného podujatia minister Ján Budaj, jeden z lídrov Nežnej revolúcie. Ocenenie ministra životného prostredia získali: Ján Jenčo, Andrej Barát, Martin Petráš, Jozef Ridzoň a Matia Lenická.

„Matia Lenická, aktivistka a hudobníčka – slovenská drum&bassová dídžejka, producentka a komentátorka denníka SME, známa aj pod umeleckým menom B-Complex. Ocenenie získala za občiansku angažovanosť, osobnú odvahu a obhajobu práv menšín. V roku 2015 otvorene zverejnila, že je bi-gender. Pravidelne podporuje práva ľudí s menšinovou sexuálnou orientáciou a rodovou identitou. Ukazuje, že svet je farebný a inakosť nie je problémom, ale obohatením pre všetkých.“ informuje ministerstvo.

Jozef Ridzoň, ornitológ, je dlhoročným členom Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko. Ocenenie získal za prínos v ochrane životného prostredia. V rokoch 2020 – 2022 spolupracoval s MŽP SR na nastavovaní pravidiel pre platby farmárom za obhospodarovanie pôdy v novom období Spoločnej poľnohospodárskej politiky, ktoré sa začína v roku 2023. Výsledkom sú platby za ekoschémy a schémy za životné prostredie, ktoré prispejú k zvyšovaniu biodiverzity v poľnohospodárskej krajine, vrátane biodiverzity a početnosti vtákov, a zároveň k zníženiu používania chemikálií.

Ján Jenčo je generálnym riaditeľom Slovenskej inšpekcie životného prostredia od mája 2020. Od začiatku sa musel vysporiadať s korupčnými schémami a kolegami, ktorí žili ešte v starom svete. Vrcholom však bol začiatok roka 2022, keď po ponuke úplatku kontaktoval políciu a stal sa z neho spolupracovník policajného zboru. Ocenenie získal za angažovanosť pri odhaľovaní protispoločenskej činnosti v oblasti životného prostredia. „Som vďačný, že som mal možnosť a podporu zabojovať za lepšiu spoločnosť. Dnešné ocenenie si veľmi vážim,“ povedal Ján Jenčo.

Andrej Barát, dlhoročný novinár, ktorý trpezlivo a systematicky mapuje prírodu, životné prostredie a hľadá odpovede na kľúčové otázky udržateľnosti života v jeho pestrosti a biodiverzite. Za uplynulé desaťročie sa vypracoval na zasväteného environmentálneho autora, ktorého kvalita textov vyviera aj z jeho osobného oduševnenia, citlivého prežívania sveta a profesionálneho nasadenia. Ocenenie získal za prínos v ochrane životného prostredia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *