Šok v českej TV: Kým budeme Ukrajina pomáhať, vojna sa neskončí, vyhlásil politik a ostatní vyleteli zo stoličiek

Zástupcovia českej vládnej päťkoalície sa s členmi hnutia SPD dlho nezhodnú v postoji k Ukrajine. Znovu sa na túto tému pohádali v programe 360 ° na CNN Prima NEWS poslankyňa Eva Decroix (ODS) a šéf poslaneckého klubu SPD Radim Fiala. Členku dolnej komory Parlamentu rozčúlili Fialovove slová o tom, že by Česká republika nemala Ukrajincom posielať zbrane a peniaze, píše CNN Prima NEWS.

Poslanecká snemovňa začiatkom týždňa odsúhlasila pobyt ukrajinských vojakov v Česku za účelom ich výcviku. Schválila aj vyslanie českých vojakov na výcvik Ukrajincov v iných členských štátoch Európskej únie. Poslanci SPD ako jediní hlasovali proti tomuto vládnemu návrhu.

Radim Fiala sa vo vysielaní CNN Prima NEWS pokúšal vysvetliť, prečo tak zákonodarcovia z jeho hnutia urobili: „Vojna na Ukrajine nie je dobrá pre Česko. Ten výcvik bude niečo stáť. Musíme si požičať na to, aby sme cvičili cudzích vojakov. Nie je to v našom záujme. V záujme je čo najskôr ukončiť konflikt, aby sme sa vrátili do normálneho života.“

Jeho naznačenie, že je snáď v súčasnosti možné a reálne rokovať s ruským agresorom, Evu Decroix ľudovo povedané zdvihlo zo stoličky. „Keď SPD hovorí o sociálnych dávkach, tak sa často zhodujeme. Aj keď si pána Radima Fialu vážim a považujem ho za inteligentného človeka, tak teraz len pozerám,“ zmienila. Podľa nej si totiž podpredseda SPD vo svojom vyhlásení protirečí.

„Čo pán Fiala hovorí, nedáva zmysel. Všetci sa zhodneme na tom, že chceme mier. Prečo tých ukrajinských vojakov chceme cvičiť? Pretože práve chceme mier. Ten nastane, ak Ukrajinci vyhrajú. Keď ich v tom necháme, konflikt bude trvať ďalšie mesiace,“ upozornila.

To však Radima Fialu nepresvedčilo. „Som hrdý na to, že sme hlasovali proti vojne a za mier. Pokiaľ na Ukrajinu budeme voziť zbrane a peniaze, tak ten konflikt bude nekonečný. Ak niekto bude porazený, tak ukrajinskí občania a potom stredná Európa. Vidíme to už na cenách potravín a energií,“ vyhlásil opozičný politik.

„Ak nepomôžeme, tak Ukrajinci nebudú porazení, ale zabití. Zostanú v šialených podmienkach a nás to bude stáť viac a viac peňazí. Asi budem musieť vziať späť výrok o inteligentnom kolegovi,“ zmienila Decroix, ktorú Fialovo vyhlásenie očividne rozčúlilo.

Členovia SPD dlhodobo nie sú príliš konkrétni v tom, ako by mal Západ s ruským diktátorom Vladimirom Putinom konať, obzvlášť vzhľadom na to, keď Rusko naďalej pokračuje v bombardovaní ukrajinských miest a odmieta sa stiahnuť z okupovaných ukrajinských území, ktoré pred časom anektovalo.

Radim Fiala ohľadom možného mieru spomínal snahy lídrov Francúzska, Nemecka a Turecka – teda menovite Emmanuela Macrona, Olafa Scholza či Recepa Tayyipa Erdogana – udržiavať s Putinom komunikáciu a priblížiť sa k možnému vyjednávaniu. Ich snahy ale zatiaľ neprinášajú ovocie. Iní západní politici naopak Macrona a spol. kritizujú za komunikovanie so šéfom Kremľa.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *