Slovensko sa vraj rozhodlo a na Ukrajinu posiela tanky. Budeme sa mať teraz čím brániť?

Slovenská republika sa dohodla s Nemeckom a na Ukrajinu posiela našich 30 tankov typu T-72. Výmenou za to dostaneme 15 moderných tankov Leopard 2. Túto informáciu vzápetí poprel minister obrany Jaroslav Naď a Slovensko na Ukrajinu neposiela tanky, ale obrnené vozidlá pechoty.

Ešte pred dvomi mesiacmi hrozilo, že k výmene nepríde, pretože Slovensku sa zdalo, že 15 nemeckých tankov za 30 slovenských je málo.

Hovorkyňa slovenského ministerstva obrany vtedy povedala pre Business Insider, že iné krajiny vrátane Českej republiky v rámci podobných výmen dostávajú viac, než Nemecko núka Slovensku.

„Na Ukrajinu dodajú jedno zariadenie a za to dostanú z Nemecka alebo inej krajiny dve zariadenia. Slovensko vlastní 30 tankov T-72. Takže 15 tankov Leopard pre nás nie je riešením, keďže pre tankový prápor potrebujeme 30 tankov,“ povedala vtedy hovorkyňa.

Minister obrany Jaroslav Naď však vzápätí na sociálnej sieti reagoval, že informácia, s ktorou magazín prišiel, sa nezakladá na pravde. Bližšie informácie chce zverejniť na utorkovej (23. 8.) tlačovej konferencii o 13.00 h spolu so štátnym tajomníkom nemeckého ministerstva obrany Benediktom Zimmerom.

„UVEDENÁ INFORMÁCIA SA NEZAKLADÁ NA PRAVDE❗️Považujem tento prístup za maximálne profesionálne zlyhanie. Prebrať správu bez overenia pravdivosti je lajdácka chyba. Navyše, novinári vedia, že či ja osobne alebo komunikačný odbor je non-stop k dispozícii, a to obzvlášť pri týchto závažných témach. Pochopiteľne, následne prevzali túto informáciu ďalšie slovenské médiá.“ napísal na sociálnej sieti minister Naď.

„Dohoda zabezpečí, že Slovenská republika bude môcť odovzdať 30 kusov bojových vozidiel pechoty BMP-1, ktoré nie sú priamo v štruktúre ozbrojených síl, ale v zálohách a boli určené pre mobilizačné potreby. Namiesto toho získame z Nemecka 15 kusov tankov Leopard 2, ktoré budú upravené nemeckým priemyslom,“ tvrdí Naď.

Túto vojnu musíme vyhrať, hovorí ukrajinský básnik Žadan

Odvaha a mobilizácia ukrajinskej spoločnosti jej umožnia vojnu proti Rusku vyhrať, hovorí ukrajinský básnik a spisovateľ Serhij Žadan. Je presvedčený, že sa práve rodí transformovaná krajina. Spisovateľ, ktorý práve oslávil 48. narodeniny, je nepominuteľná postava ukrajinskej kultúry. „Som ohromený schopnosťou Ukrajincov brániť svoju slobodu, svoju vlasť, svoje územie. To mi dáva silu a sebavedomie,“ povedal agentúre AFP Žadan niekoľko minút pred recitálom svojich básní v jednom kyjevskom divadle.

Poľský prezident Duda prišiel do Kyjeva, tretíkrát od ruskej invázie v krajine

Poľský prezident Andrzej Duda v utorok prišiel do Kyjeva, kde bude rokovať so svojím ukrajinským náprotivkom Volodymyrom Zelenským. Preberať budú okrem iného ďalšiu vojenskú pomoc východoeurópskej krajine, ktorá už takmer pol roka čelí ruskej invázii. Informovala o tom kancelária hlavy poľského štátu. Je to tretia návšteva poľského prezidenta v ukrajinskej metropole od vypuknutia invázie, poznamenal server Onet.

One Reply to “Slovensko sa vraj rozhodlo a na Ukrajinu posiela tanky. Budeme sa mať teraz čím brániť?”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *