Slovensko daruje Ukrajine ďalší vojenský materiál v hodnote miliónov eur

Vláda SR dnes schválila ďalšiu vojenskú pomoc pre Ukrajinu v hodnote 3,6 milióna eur. V rámci tejto pomoci darujeme Ukrajincom 30 bojových vozidiel pechoty BVP-1, za čo máme dostať z Nemecka tanky Leopard v počte 15 kusov, no zatiaľ sme dostali iba jeden.

Minister obrany Jaroslav Naď tvrdí, že v dodávke pomoci pre Ukrajinu bude aj materiál, ktorý má pomôcť civilnému obyvateľstvu prečkať zimu. Má ísť o rôzne elektrocentrály či teplé oblečenie.

Slovensko od začiatku konfliktu darovalo Ukrajine protiraketový systém S-300, päť vrtuľníkov a muníciu pre raketový systém Grad. Súčasne predalo Ukrajine aj samohybné húfnice Zuzana 2.

„Rezort obrany dnes podpisom dohôd v Bruseli úspešne zavŕšil niekoľkomesačné rokovania s Ministerstvom obrany Nemecka a so spoločnosťou Rheinmetall o výmene vojenskej techniky. Výsledkom je, že Slovenská republika daruje ruskou agresiou ťažko skúšanej Ukrajine v priebehu nasledujúcich týždňov 30 kusov bojových vozidiel pechoty (BVP-1), pričom ako náhradu za ne nám Nemecko daruje 15 kusov tankov Leopard 2 A4.“ informuje na sociálnej sieti minister Naď.

„Prvý takto poskytnutý tank príde na Slovensko ešte tento rok a všetky ostatné postupne do konca roka 2023. Tanky prejdú opravou vo výrobnom závode aby boli schopné operačného nasadenia a tiež modernizáciou viacerých komponentov vrátane informačných a komunikačných systémov. Súčasťou daru je aj tanková munícia, výcvik posádok i údržby, ako aj náhradné dielce a logistická podpora.“ uvádza ďalej.

„Slovensko týmto darom posilní svoj tankový prápor o 50 %. Ten je súčasťou ťažkej mechanizovanej brigády, ktorej vybudovanie je hlavným záväzkom SR voči spojencom v rámci NATO. Zároveň nám to vytvára možnosti na hlbšiu spoluprácu s rodinou 18 krajín, ktoré už tanky Leopard zaradili do svojej výzbroje a spolupracujú pri ich prevádzke, logistike, modernizácii a výcviku.“

Minister Naď sa vyjadril aj k včerajšej rakete, ktorá zasiahla Poľsko a bola vystrelená z Ukrajiny

„Priamo, či nepriamo, Poľsko sa včera stalo obeťou ruskej agresie. Tagédia na východe Poľska by sa nikdy nebola stala, ak by vo februári Rusko nerozpútalo na Ukrajine brutálnu vojnu.

Od jej začiatku vystrelilo tisíce rakiet a delostreleckých granátov na civilné ciele, okrem iného aj na obytné budovy, školy, nemocnice, pôrodnice a kostoly. Tieto zločinecké útoky si vyžiadali doslova tisíce nevinných obetí.

▫️Nebyť ruského ostreľovania, nelietali by ani rakety protivzdušnej obrany. Nelietali by žadne rakety.

Bez ohľadu na kontext tejto smutnej udalosti, sú vyhasnuté životy dvoch občanov Poľska dôsledkom ruskej vojny.“ napísal minister obrany.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *