Ruskí technici možno úmyselne sabotovali prevádzku stíhačiek MiG-29 sovietskej výroby, ktoré vlastní slovenská armáda. Mali mať prístup k motoru lietadla, v ktorého komponentoch sa našli závady. „Závady sa objavovali stále na miestach, kam sa mohli dostať len oni,“ povedal slovenský minister obrany Jaroslav Naď, s ktorým súhlasí aj generálporučík Ľubomír Svoboda. „Prevzali sme od nich motor, ktorý mal vydržať 350 hodín. A nakoniec nalietal len 70 hodín,“ povedal. Informuje o tom server Euractiv.
Slovensko nedávno poslalo na Ukrajinu celkovo 13 stíhačiek MiG-29 sovietskej výroby. Ako sa však ukázalo, neboli plne funkčné. „Boli schopné lietať, ale to neznamená, že boli schopné aj bojovať. Ukrajinci prišli na Slovensko týždeň pred ich odletom, priviezli náhradné diely a lietadlá skontrolovali,“ vysvetlil Naď po tom, čo opozícia na čele so stranou Kotlebovci ĽSNS – Mariana Kotlebu ostro kritizovala vládu za to, že sa cenných lietadiel vzdala.
Závady mohli úmyselne spôsobiť ruskí technici, ktorí boli do minulého roka prítomní na leteckej základni Sliač na Slovensku, naznačil Naď. „Na základe našich podozrení polícia začala vyšetrovanie. V motoroch lietadla boli časti, ku ktorým mali prístup slovenskí technici, a potom časti, ku ktorým mali prístup len ruskí technici. Závady sa našli len na tých častiach, ku ktorým mali prístup Rusi,“ povedal slovenský minister obrany.
Hoci vyšetrovanie nepreukázalo úmysel, ministerstvo obrany „pocítilo stratu dôvery v ruských technikov na Sliači, pretože závady sa stále objavovali na miestach, ku ktorým mali prístup len oni,“ dodal minister.
Generálporučík Ľubomír Svoboda, bývalý vysokopostavený pilot, tiež naznačil, že Rusi poškodili lietadlá úmyselne. „Prevzali sme od nich motor, ktorý mal vydržať 350 hodín. A nakoniec nalietal len 70 hodín. Čo si o tom môžeme myslieť? Možno tam bolo zlé spracovanie, nazvime to tak. Neviem,“ povedal v rozhovore pre Denník N.
Ruské veľvyslanectvo na Slovensku uviedlo, že slovenská dodávka stíhačiek na Ukrajinu viedla k „nepredvídateľnej a nebezpečnej eskalácii konfliktu, za ktorú budú niesť zodpovednosť iniciátori prijatých rozhodnutí“.