Slovák si podal ruku s Putinom, teraz mu zablokovali všetky účty aj elektrinu. Dôvod? Je na sankčnom zozname EÚ

Prvý Slovák sa ocitol na sankčnom zozname Európskej únie. Ide o Slováka, ktorý podniká s motorkami a založil slovenskú pobočku známeho ruského motorkárskeho klubu Noční vlci, ktorí sa netaja tým, že podporujú politiku ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý 24.februára 2022 spustil inváziu na Ukrajine.

Jozef Hambálek, sa stal historicky prvým Slovákom a občanom členskej krajiny Únie, ktorý sa ocitol na sankčnom zozname Európskej únie, píše portál noviny.sk

„V prípade slovenského občana je to vôbec prvýkrát, čo sa občan Európskej únie, teda nie občan s dvojitým občianstvom, dostal na sankčný zoznam Európskej únie,“ informuje Peter Stano, hlavný hovorca pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Európskej únie, uvádza portál.

V odôvodnení v úradnom vestníku Európskej únie z 21. júla sa píše, že Jozef Hambálek ako fyzická osoba materiálne alebo finančne podporuje konanie, ktoré narúša alebo ohrozuje územnú celistvosť, suverenitu a nezávislosť Ukrajiny.

Členovia nočných vlkov sú podľa niektorých zdrojov údajne financovaní Ruskom a mohli sa aj podieľať vo vojne na Ukrajine.

Slovákovi teraz zablokovali všetky účty či vypli elektrinu. Je pre neho takmer nemožné podnikať a fungovať na Slovensku. Jeho život sa v podstate úplne skončil.

Hambálek je majiteľom areálu s vojenskou technikou v Dolnej Krupej pri Trnave. Tam mohol aj trénovať členov Nočných vlkov na boj na Ukrajine. „Zablokované mám úplne všetko. Momentálne nemám prístup k účtom, nefungujú mi platobné karty. Nemám nič. Je to pre mňa až zúfalé, ale z nejakej strany aj smiešne, lebo stále neviem prečo,“ povedal pre Pravdu nedávno Hambálek.

On sám tvrdí, že tomu nerozumie a s Putinom sa stretol iba raz. „Nikdy neexistovali a ani v súčasnosti neexistujú dôvody na moje zaradenie na takýto zoznam,“ napísal Jozef Hambálek v liste stálej predstaviteľke Slovenska pre EÚ. Zástupcovia všetkých členských krajín to ale vidia inak. „Zaradenie na sankčný zoznam je výsledkom konsenzu členských krajín,“ tvrdí Peter Stano.

„Pán Hambálek a slovenská pobočka Nočných vlkov sú potenciálnym rizikom, ktoré bezpečnostné orgány vnímajú,“ uviedol už skôr námestník ministra obrany Marian Majer.

K celej situácii sa vyjadril aj poslanec za ĽSNS Marek Kotleba, ktorý navštívil miesto, kde Slovák podnikal:

2 Replies to “Slovák si podal ruku s Putinom, teraz mu zablokovali všetky účty aj elektrinu. Dôvod? Je na sankčnom zozname EÚ

  1. EU je fašistická niet o tom už nie sú žiadne pochyby!!! Takéto niečo si snáď nedovolili ani komunisti!!! Fašistické svine z EU nás tu doma buzerujú!!! Treba s nimi spraviť krátky proces!!! Mor ho!!! Svetu mier!!!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *