Slová z Ruska, z ktorých mrazí: Chcete trestať mocnosť, ktorá má jeden z najväčších jadrových arzenálov?

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev varoval svet pred snahou postaviť Rusko pred tribunál za jeho inváziu na Ukrajine.

Myšlienka trestať krajinu s jedným z najväčších jadrových potenciálov je absurdné a predstavuje hrozbu pre existenciu ľudstva, napísal na sociálnej sieti Telegram súčasný podpredseda ruskej bezpečnostnej rady.

Zo snahy postaviť Moskvu pred medzinárodné súdy obvinil Spojené štáty, ktoré ďalej vinia z vedenia radu krvavých vojen, zabitie miliónov ľudí, za čo podľa neho nikdy nečelili trestu. „Počet obetí zločinnej politiky USA je dnes porovnateľný s počtom obetí režimu (nacistického vodcu Adolfa) Hitlera,“ tvrdí Medvedev.

Ten slúžil v rokoch 2008 až 2012 ako ruský prezident a prezentoval sa ako reformátor, ktorý chcel zlepšiť vzťahy so Západom. Od tohtoročného 24. februára, keď Rusko začalo vojenskú agresiu na Ukrajine, sa však Medvedev prejavuje ako hlučný zástanca tvrdej línie, poznamenala agentúra Reuters.

Napríklad minulý mesiac na sociálnej sieti napísal, že všetci tí, ktorí podľa neho nenávidia Rusko, sú „degenerovaní“. „Kým budem nažive, urobím všetko pre to, aby zmizli,“ uviedol.

Rusko čelí obvineniam z porušovania medzinárodného humanitárneho práva a páchania vojnových zločinov kvôli útokom na civilistov na Ukrajine. Moskva ale napriek množiacim sa svedectvám a faktom popiera, že by na civilistov útočila. Americký prezident Joe Biden už predtým označil ruského prezidenta Vladimíra Putina za vojnového zločinca.

Moskva inváziu nazýva „zvláštnou vojenskou operáciou“ a zdôvodnila ju potrebou odzbrojiť a „denacifikovať“ svojho suseda. Kyjev hovorí o bezdôvodnej a neopodstatnenej vojenskej agresii a opakuje, že pre Rusko nikdy nepredstavoval hrozbu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *