Šialené: V ruskej TV otvorene hovoria o raketách na mestá v EÚ či o jadrovej vojne: Aspoň začneme od znova

Ruská štátna televízia pokračuje vo vyhrocovaní rétoriky voči Západu, ktorý začína na Ukrajinu dodávať ťažké zbrane. V jednej diskusii sa rozohnil ruský poslanec Alexej Žuravljov, ktorý navrhoval vyriešiť problémy so Západom čerstvo otestovanou raketou Sarmat.

Réžia potom zareagovala grafikou s odhadovanou dĺžkou letu rakety do troch európskych metropol. Návrh na použitie rakety je však úplne nezmyselný a nie je to prvý zo Žuravljovových absurdných výrokov.

Všetko, čo zaznie v ruských propagandistických „diskusiach“ na kanáli Rossija 1, treba brať s rezervou. Väčšinou sú starostlivo zinscenované a nie inak tomu bolo aj v prípade návrhu vystrelenia rakiet na Londýn, Berlín či Paríž. Zákonodarca navrhoval fantasmagorické riešenie a ostatní ho miernili, aby vyzerali ako rozumnejšie.

„Jeden Sarmat a je to,“ rozohňoval sa Žuravljov. „Boli Britské ostrovy a už nie sú,“ dodal. V tej chvíli mu ostatní skočili do reči s tým, že vedú serióznu diskusiu. „Ja to ale myslím vážne,“ nenechal sa odbiť zákonodarca.

Na námietku ďalšieho účastníka debaty, že jadrový konflikt by nemusel prežiť nikto na planéte, odpovedala moderátorka Olga Skabejevová: „Aspoň by sme začali s čistým štítom.“

Nasleduje grafika, ktorá ukazuje, za ako dlho by údajne doletela raketa Sarmat z Kaliningradskej oblasti do Paríža, Berlína či Londýna. Tvorcovia však očividne prepočítali iba vzdialenosť vzdušnou čiarou a údajnú maximálnu rýchlosť Sarmatu, ktorá má dosahovať 25-tisíc kilometrov za hodinu.

Treba podotknúť, že balistické rakety nelietajú po celú dobu letu maximálnou rýchlosťou a z podstaty veci lietajú po balistickej krivke, ktorá je dlhšia ako plochá dráha letu. Používať medzikontinentálnu raketu Sarmat na ciele v strednej vzdialenosti nemá veľký zmysel.

zdroj: novinky.cz