Ruská vojna proti Ukrajine je číry imperializmus a predstavuje nebezpečenstvo nielen pre Európu ale pre mier všade na svete. Pred Valným zhromaždením OSN to povedal nemecký kancelár Olaf Scholz. Ruský prezident Vladimír Putin sa vzdá svojich imperiálnych ambícií, keď si prizná, že nemôže vyhrať vojnu proti Ukrajine. Za imperializmus kritizoval Rusko aj poľský prezident Andrzej Duda. Podľa japonského premiéra Fumia Kišidu Moskva ohrozuje dôveryhodnosť OSN.
Podľa nemeckého kancelára vojna na Ukrajine znamená návrat „číreho imperializmu“ do medzinárodných vzťahov. To podľa neho ohrozuje nielen mier v Európe, ale všade na svete. „To je dôvod, prečo neprijmeme mier diktovaný Ruskom,“ uviedol Scholz s tým, že Nemecko bude aj naďalej podporovať Ukrajinu finančne, hospodársky, humanitárne aj vojensky. Podľa šéfa nemeckej vlády ruský prezident Putin svojím počínaním ničí nielen Ukrajinu, ale aj svoju vlastnú krajinu.
Nemecká vláda usporiada v Berlíne 25. októbra medzinárodnú konferenciu o rekonštrukcii Ukrajiny a chce krajine pomôcť s „obrovskými nákladmi na obnovu“. Nemecký kancelár tiež vyzval na prešetrenie a potrestanie vojnových zločinov v Mariupole, či v mestách v okolí Kyjeva, z ktorých je podozrivá ruská armáda.
Scholz vo svojom prejave opakovane vyzval na zachovanie medzinárodného poriadku založeného na Charte OSN. Vyzval tiež k reforme fungovania Bezpečnostnej rady OSN (RB OSN). Počas prejavu tiež potvrdil záujem Nemecka kandidovať na post nestáleho člena BR OSN a úmysel stať sa v budúcnosti stálym členom. „Žiadam vás, aby ste podporili našu kandidatúru, kandidatúru krajiny, ktorá ctí zásady Spojených národov a hľadá a ponúka spoluprácu,“ povedal Scholz.
Pred Scholzom vystúpil poľský prezident Duda či japonský premiér Kišida. Podľa Dudy o vojne v Rusku rozhodli ľudia vedení imperiálnym pocitom a nacionalistickou a koloniálnou hrdosťou. „Len niekoľko málo najodvážnejších Rusov sa postavilo proti vojne,“ povedal Duda. Vojna na Ukrajine musí skončiť porážkou agresora, uviedol poľský prezident. Podľa neho Rusko v istom zmysle už prehralo, pretože sa mu nepodarilo zlomiť Ukrajinu a jej ľud.
K jednoznačnému postoju proti ruskej agresii vyzval poľský prezident aj predstaviteľov štátu v Afrike, Ázii a na Blízkom východe. „Nie je to regionálna vojna,“ povedal Duda s tým, že konflikt má celosvetový rozmer. Poukázal napríklad na ničivé dopady ruskej agresie na ukrajinské poľnohospodárstvo, ktoré zásobuje svojimi komoditami mnohé chudobnejšie krajiny. Podľa neho Rusko úmyselne ničí ukrajinské poľnohospodárstvo, aby sťažilo zásobovanie potravinami vo svete. Štáty OSN vyzval na zvýšenie tlaku na Rusko a jeho spojencov, napríklad Bielorusko.
Podľa japonského premiéra Kišidu útok Ruska, ktoré je stálym členom Bezpečnostnej rady OSN, ohrozil dôveryhodnosť tohto orgánu. Podľa neho nemožno ruský útok tolerovať. Japonský politik tiež apeloval na zachovanie medzinárodného poriadku postaveného na práve a spoločných pravidlách. Za neprijateľné označil aj ruské hrozby o použití jadrových zbraní. Kišida uviedol, že je ochotný začať rokovať so severokórejským vodcom Kim Čong-unom bez predbežných podmienok.