Maďarský minister odkazuje: Zabudnite na ďalšie sankcie, škodia Európe, nie Rusku

Maďarský minister zahraničných vecí svojim partnerom z EÚ navrhol, aby odložili návrhy, ktoré eskalujú vojnu, prehlbujú konflikt a vyhrocujú situáciu, a aby konečne začali uvažovať o tom, ako možno dosiahnuť mier na Ukrajine.

Podľa Pétera Szijjártóa musia krajiny sveta spolupracovať v OSN, aby čo najskôr nastal na Ukrajine mier.

Argumentoval proti novým sankciám EÚ, informuje portál Hungary Today.

„Svet by mal využiť Valné zhromaždenie OSN na presadzovanie mieru na Ukrajine a maďarská vláda bude tento postoj presadzovať počas celého týždňa,“ povedal na zasadnutí Valného zhromaždenia OSN Péter Szijjártó, minister zahraničných vecí a obchodu v pondelok v New Yorku.

Szijjártó tiež svojim partnerom z EÚ, ktorí boli prítomní, navrhol, aby odložili návrhy, ktoré eskalujú vojnu, prehlbujú konflikt a vyhrocujú situáciu, a aby konečne začali uvažovať o tom, ako možno dosiahnuť mier na Ukrajine. „Je veľmi poučné vystúpiť z európskej bubliny, pretože je okamžite jasné, že vízia vojny, ktorú Brusel presadzuje, nie je zdieľaná na väčšine miest na svete,“ napísal Szijjártó neskôr na Facebooku.

Minister sa vyslovil aj proti novým sankciám EÚ. „Európa viac ako Rusko trpí obmedzeniami uvalenými v reakcii na vojnu na Ukrajine, takže na ôsmy balík sankcií by sa malo zabudnúť, pretože by to len prehĺbilo ťažkosti,“ vysvetlil. „My Maďari máme záujem čo najskôr ukončiť vojnu v našom susedstve. Mier je riešením všetkých problémov a vážnych výziev, ktorým čelí Maďarsko, Európa a teraz celý svet,“ zdôraznil.

Iní odborníci si však myslia, že sankcie Rusku ubližujú a len časom sa ukáže, že mali zmysel.

EÚ stojí za Ukrajinou, reagoval na mobilizáciu predseda Európskej rady

Európska únia zostane pevná vo svojej podpore Ukrajiny, reagoval predseda Európskej rady Charles Michel na eskaláciu vojny, ktorú v stredajšom prejave oznámil ruský prezident Vladimír Putin. Hovorca únijnej diplomacie potom obvinil Moskvu z nebezpečného jadrového hazardu a vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby vytváralo na Putina tlak s cieľom zastaviť jeho ľahkovážne správanie.

„Kremeľ oznámil mobilizáciu v medzinárodný deň mieru, zatiaľ čo krajiny pri UNGA (Valnom zhromaždení OSN) sa usilujú o spoluprácu, bezpečnosť a prosperitu,“ napísal na twitteri Michel. „V tejto vojne je iba jeden agresor, Rusko, a jedna napadnutá krajina, Ukrajina. Podpora Ukrajiny zo strany EÚ zostane neochvejná,“ dodal.

Putin predtým v prejave oznámil mobilizáciu armádnych záloh, pričom podľa Moskvy má byť kvôli vojne s Ukrajinou povolaných do zbrane vyše 300-tisíc rezervistov. Rusko v posledných týždňoch čelí úspešnému ukrajinskému protiútoku na okupovanom východe napadnutej krajiny, zatiaľ čo vojna pokračuje už siedmy mesiac. Putin dnes tiež avizoval, že bude „všetkými dostupnými prostriedkami“ brániť oblasti, ktoré si Rusko nárokuje.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *