Sankcie proti Rusku nefungujú a cenu za ne nakoniec zaplatia Európania, tvrdí chorvátsky prezident

Vladimír Putin si ponechá svoj samoľúby úsmev a ropa i plyn jednoducho pôjdu inde, pretože dopyt je vysoký, povedal chorvátsky prezident Zoran Milanovič.

Sankcie EÚ voči Rusku nefungujú a cenu za ne nakoniec zaplatia európski občania, vyhlásil chorvátsky prezident Zoran Milanovič, informuje o tom portál Euractiv.

Milanović v Záhrebe komentoval výsledky dvojdňového summitu EÚ o Ukrajine a povedal: „Dôvody, ktoré EÚ uviedla, aby nezaviedla plynové embargo, sú urážkou zdravého rozumu. Lepšie by bolo uvaliť úplné embargo.“

„Sankcie však nie sú funkčné. Rubeľ neklesol, Rusko nepociťuje finančné dôsledky, a keď ich pocíti, vojna sa skončí. Ale cenu zaplatia európski občania, Putin si ponechá svoj samoľúby úsmev a ropa a plyn jednoducho pôjdu inde, pretože dopyt je vysoký,“ vysvetlil Milanovič. 

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov tvrdí, že krok Washingtonu dodať Ukrajine moderné raketomety zvyšuje riziko, že do konfliktu bude zatiahnutá „tretia krajina“.

Lavrov na tlačovej konferencii v Saudskej Arábii odpovedal na otázku týkajúcu sa zbrojných plánov Bieleho domu.

Neprijateľné oneskorenie, reagoval Zelensky na nové sankcie

Zelenskyj uvítal šiesty balíček sankcií EÚ proti Rusku, ale kritizoval podľa neho „neprijateľné“ oneskorenie, s ktorým sa blok na najnovších opatreniach dohodol.

„Keď medzi 5. a 6. balíčkom sankcií uplynulo viac ako 50 dní, je pre nás situácia neprijateľná,“ povedal Zelenskyj, ktorý v Kyjeve vystúpil po boku slovenskej prezidentky Zuzany Čaputovej.