Sankcie proti Rusku nás fatálne ohrozujú, je to nezmyselná politika, tvrdí český politológ

Európska únia sa zhodla na ôsmom balíku sankcií voči Rusku. Politológ Petr Drulák sa ale domnieva, že ide o nezmyselnú politiku. „Mali by sme si položiť otázku, čo sankcie urobia s nami, ich stupňovanie nás fatálne ohrozuje,“ povedal. Vedúci zahraničnej redakcie CNN Prima NEWS Matyáš Zrno upozorňuje, že Západ je schopný nájsť si nové zdroje.

Zástupcovia krajín Európskej únie sa zhodli už na ôsmom balíku sankcií proti Rusku kvôli jeho agresii voči Ukrajine. Ten obsahuje aj zavedenie cenového stropu na ruskú ropu. Na sankčnom zozname navyše pribudnú desiatky Rusov.

Podľa politológa Petra Druláka môžu sankcie viesť až k úplnému odrezaniu ekonomických vzťahov. „Je to pomerne nezmyselná politika. Sankcie priebeh vojnových operácií neovplyvňujú. To, že Ukrajinci dobyli späť územie, nie je výsledkom sankčnej politiky. Na sankciách je nebezpečné, že nás vedú do ekonomickej záhuby,“ uviedol vo vysielaní CNN Prima NEWS Drulák. Podotkol, že by sme si mali položiť otázku, čo sankcie urobia s európskymi ekonomikami a so súdržnosťou NATO a Európskej únie. „Ďalšie stupňovanie sankcií nás ekonomicky úplne fatálne ohrozuje,“ dodal Drulák.

Vedúci zahraničnej redakcie CNN Prima NEWS Matyáš Zrno to ale odmieta. „Sankcie vidím ako niečo, čo krátkodobo postihne európsku ekonomiku. Nepodceňoval by som ale schopnosti Západu nájsť nové trhy a zdroje,“ podotkol s tým, že tohtoročná zima bude ťažká, ale v dejinách sa ukazuje, že v prípade nebezpečenstva je západná spoločnosť schopná konať rýchlo. „Pred druhou svetovou vojnou sa Hitler vysmieval Západu ako neschopnému a dekadentnému, do značnej miery to tak niekedy vyzeralo, ale tento dekadentný a neschopný Západ bol schopný ho poraziť,“ pripomenul Zrno.

Napätie trvá nielen vo vojnovej zóne, ale aj medzi Ruskom a Západom. Podľa Druláka nedôjde k upokojeniu vzťahov, pokiaľ vojna neskončí. „V určitej chvíli vojna skončí, potom bude na mieste zamyslieť sa ohľadom vzťahov na euroázijskom kontinente. Je ale faktom, že v niektorých oblastiach je spolupráca s Ruskom nevyhnutná,“ myslí si Drulák.

Podľa Zrna ale pripadá do úvahy aj opakovanie dejín, kedy v roku 1917 vypukla v Rusku občianska vojna. „Nevylučoval by som, že taký scenár nastane. Dejiny nás učia, že ak sa v Rusku niečo neodpúšťa, je to porážka,“ povedal Zrno. Podľa neho státisíce mobilizovaných ruských mužov zažívajú to, že štát nezvláda svoje funkcie. „Žene je na bitúnok a nemá pre nich vybavenie, majú veľkú pravdepodobnosť, že na fronte budú hladovať a zmrznutí zomrú. To môže vyvolať obrovské pnutie,“ vysvetlil Zrno.

Peter Drulák, ktorý pracuje v Ústave medzinárodných vzťahov, kritizoval postoj Západu k Ukrajine už v minulosti. Vedenie tejto inštitúcie a tiež ministerstvo zahraničných vecí jeho názory pobúrili. „Chyba je jasná. Západ sa snaží ekonomickými sankciami vyriešiť vojenský konflikt – vieme, že to nefunguje. Bolo mu trápne nerobiť nič, tak sa rozhodol urobil gesto,“ uviedol v septembri Drulák pre CNN Prima NEWS. Web Echo24 potom upozornil aj na Drulákove výroky o Vrbeticiach, kedy povedal, že „vláda konala pod mediálnym tlakom a jej kroky boli unáhlené“.

Kvôli Drulákovým výrokom zasadala aj etická komisia Ústavu medzinárodných vzťahov. Tá ale nezistila, že by došlo k porušeniu etického kódexu. Podľa stanoviska komisie Drulák nepoškodil dobré meno inštitúcie. Politológ ale znepokojil svojimi postojmi ministerstvo zahraničných vecí. „MZV dlhodobo sleduje vystupovanie a publikácie pána Druláka so značným znepokojením,“ uviedla pre Echo24 tlačová hovorkyňa Lenka Do.

zdroj: Prima CNN News

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *