Rusko pozastavuje účasť na dohode o obchode s obilím. V sobotu to podľa agentúry TASS oznámilo ruské ministerstvo obrany. Dôvodom má byť teroristický útok na zariadenia Čiernomorskej flotily a na lode, ktoré sa podieľajú na zabezpečení obilného koridoru. Ukrajina krok kritizovala.
Rusko uviedlo, že za útokom vykonaným za pomoci dronov je „kyjevský režim“ a britskí špecialisti. Do útoku bolo podľa ministerstva zapojených deväť bezpilotných lietadiel a sedem diaľkovo ovládaných hladinových plavidiel. Všetky stroje boli podľa ruskej strany zničené.
Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že pri útoku utrpela škody jedna minolovka. Objavili sa aj nepotvrdené informácie o ďalších poškodených plavidlách, najmä poškodenej fregate Admirál Makarov. Tomu by zodpovedalo aj video zverejnené v sobotu popoludní na sociálnej sieti Telegram údajne obsahujúci zábery z jedného hladinového dronu.
Ukraine released a video from today’s attack on Sevastopol. It shows a naval drone targeting the Black Sea Fleet’s Admiral Makarov Project 11356 frigate, which Russian sources said was damaged (it replaced the Moskva as the Black Sea Fleet’s flagship). https://t.co/zdAeWUvDrb pic.twitter.com/TNnIu4OIap
— Rob Lee (@RALee85) October 29, 2022
Ukrajina incident zatiaľ oficiálne nekomentovala.
Počas dopoludňajších hodín bol nad Sevastopolskými vodami vidieť čierny dym. Podľa Suvapoľských úradov išlo len o následné cvičenie.
Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba v reakcii na krok Ruska napísal, že Moskva používa falošnú zámienku na zablokovanie obilného koridoru.
Šéf kancelárie ukrajinského prezidenta Andrij Jermak po útokoch na Kryme obvinil Rusko z „vydierania“ a „vymyslených teroristických útokov“ na vlastnom území.
Obe krajiny sa na konci júla v Istanbule dohodli na podmienkach obnovy prepravnej trasy cez Čierne more. Na základe dohody, ktorá mala platiť 120 dní, vyplávala prvá loď s nákladom ukrajinskej kukurice z Odesy 1. augusta.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pred nedávnom obvinil Rusko, že úmyselne zdržiava plavbu loďou, ktoré majú vyviezť do sveta obilia z ukrajinských prístavov.
Ukrajina patrí medzi hlavných svetových exportérov obilia, na dodávkach sú závislé niektoré chudobnejšie krajiny v Afrike a na Blízkom východe.
Na Ukrajinu podľa BBC pripadá 42 percent slnečnicového oleja, 16 percent kukurice a deväť percent pšenice predávaných na svetovom trhu.
Ruský minister poľnohospodárstva Dmitrij Patrušev v sobotu uviedol, že Rusko je pripravené v nasledujúcich štyroch mesiacoch s pomocou Turecka dodať zadarmo chudobným krajinám až 500 000 ton obilia, a nahradiť tak dodávky ukrajinského obilia.