Rusko v prípade jadrovej vojny zničí celé NATO za takýto čas, vyhlásil šéf vesmírnej agentúry

Od ruskej invázii na Ukrajine dal prezident Putin jadrové zbrane do plnej pohotovosti. Ako však tvrdia, jadrové zbrane nepoužijú a podľa americkej CIA tomu ani nič nenaznačuje.

Teraz sa však z Ruska ozývajú aj iné hlasy. Šéf ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos, Dmitrij Rogozin v nedeľu vyhlásil, že v prípade jadrovej vojny „Rusko krajiny NATO zničí do polhodiny“. Rogozinovi však nie je cudzie vyhlasovať podobné komentáre, všíma si spravodajský portál Fox News.

Rusko nepripravuje jadrové údery, tvrdí šéf CIA

Šéf americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) tvrdí, že spravodajská komunita v tejto chvíli nezaznamenala žiadne „praktické dôkazy o tom, že by Rusi plánovali nasadenie alebo dokonca potenciálne použitie taktických jadrových zbraní“ na Ukrajine.

Riaditeľ William Burns vystúpil na konferencii organizovanej denníkom Financial Times.

Rusko po začatí invázie na Ukrajinu 24. februára oznámilo, že uvádza svoj jadrový arzenál do stavu zvýšenej pohotovosti, a pán Burns varoval: „Vzhľadom na to, aké chrastenie šabľami … sme počuli od ruského vedenia, nemôžeme tieto možnosti brať na ľahkú váhu.“

„Takže zostávame ako spravodajská služba veľmi ostro zameraní… na tieto nemožnosti vo chvíli, keď je pre Rusko v stávke veľmi veľa.“