Podľa nového hodnotenia môže ruský prezident Vladimir Putin využiť kľúčový náboženský sviatok, aby navrhol prímerie a odložil dlho očakávanú ukrajinskú protiofenzívu.
Kremeľ by mohol využiť pravoslávnu Veľkú noc, ktorá pripadá na 16. apríla, aby vyzval na prerušenie nepriateľských akcií „z úcty k pravoslávnemu náboženstvu napriek tomu, že Rusko neprejavilo žiadnu takúto úctu k náboženstvu v oblastiach, ktoré okupujú jeho sily“, uviedol v nedeľu Inštitút pre štúdium vojny (ISW) so sídlom vo Washingtone.
Na Ukrajine žije značný počet pravoslávnych obyvateľov, pričom v roku 2019 sa približne 78 % z nich označilo za pravoslávnych kresťanov. Hoci sa ukrajinská pravoslávna cirkev rozišla s Ruskom, v posledných týždňoch sa vystupňovali spory o údajné väzby na Moskvu.
Moskva predtým vyzvala na 36-hodinové prímerie na pravoslávne Vianoce v januári 2023, čo Ukrajina odmietla. Kyjev vtedy uviedol, že Rusko pokračovalo v útokoch aj počas navrhovaného obdobia prímeria.
Ruské vedenie využíva náboženské sviatky na výzvy na prímerie, čím sa snaží „ovplyvniť situáciu na frontoch“, uviedla ISW. Moskva pravdepodobne nesúhlasila s prímerím počas pravoslávnej Veľkej noci v roku 2022, pretože sily Kremľa boli vtedy v silnejšej pozícii ako počas pravoslávnych Vianoc, uviedol think tank.
Počas vianočného obdobia v januári Kremeľ využil prímerie na prípravu ruských síl na zimný nápor, uviedol ISW.
„Kremeľ môže požiadať o veľkonočné prímerie, pretože takáto prestávka by bola pre ruské jednotky neúmerne výhodná,“ dodal. Nielenže by to malo vojenskú výhodu, ale nahrávalo by to informačnej operácii Moskvy, ktorej cieľom je vykresliť Putina „ako skutočného ochrancu kresťanskej viery“, uviedol think tank.
Tento krok by mohol Kremľu umožniť triumfovať v spornom východnom meste Bachmut, ktoré bolo niekoľko mesiacov svedkom urputných bojov, ako aj posilniť obranu pre jarnú protiofenzívu Ukrajiny, napísal ISW.
Západní a ukrajinskí predstavitelia už dlho diskutujú o spoločnom postupe Kyjeva, ktorý sa očakáva v priebehu jari. Dodávky hlavných bojových tankov podľa štandardov NATO koncom marca pravdepodobne vytvorili „podmienky pre ukrajinskú protiofenzívu“, uviedla predtým ISW.
Bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev v posledných týždňoch povedal, že ruský generálny štáb „kalkuluje“, ako bojovať proti ukrajinskej jarnej protiofenzíve.
Začiatkom tohto mesiaca sa na internete objavili uniknuté dokumenty, ktoré ukazujú hodnotenia vojenských potrieb Ukrajiny pre nadchádzajúcu ofenzívu zo strany USA a NATO, čo podnietilo Pentagón k vyšetrovaniu.
„Sme si vedomí správ o príspevkoch na sociálnych sieťach a ministerstvo túto záležitosť preveruje,“ uviedla Sabrina Singhová, zástupkyňa tlačového tajomníka Pentagónu.
Kancelária ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského po úniku informácií uviedla, že najvyšší predstavitelia krajiny sa „zamerali na opatrenia na zabránenie úniku informácií týkajúcich sa plánov obranných síl Ukrajiny“.
Námestníčka ukrajinského ministra obrany Hanna Maliar 25. marca vyzvala na mlčanlivosť okolo plánov Kyjeva na jarnú protiofenzívu s tým, že prezident, minister obrany a hlavný veliteľ ozbrojených síl sú jediní, ktorí sú oprávnení diskutovať o vojenských prípravách.