Rusko by nikto nemal podceňovať, Rusko sa ani zďaleka nevzdáva, vyhlásil britský minister obrany

Rusko sa ani zďaleka nevzdáva a Moskva svoju porážku nikdy neprizná, vyhlásil britský minister obrany Ben Wallace. „Znovudobytie Chersonu je Západom oslavované ako mimoriadne víťazstvo, ale Moskva to ako vlastnú porážku nikdy neuzná,“ varuje Wallace pred prílišnou eufóriou z ruských strát.

Považovať stiahnutie ruských vojsk z Chersonu za koniec vojny je pochabé, cituje Wallace nemecký denník Spiegel. Minister tiež kritizuje snahu Moskvy zaviesť povinnú vojenskú výučbu v školách.

„Ukrajinská armáda má dynamiku a úspechy, ale Rusko by nikto nemal podceňovať. Rusko sa ani zďaleka nevzdáva,“ varuje Wallace pred „naivnou a prílišnou“ eufóriou z ukrajinského víťazstva. „Samozrejme, že je Moskva porážkou znepokojená, ale ak bude potrebovať ďalšiu potravu pre delá, tak ju dostane,“ poznamenal Wallace s odkazom na mobilizáciu ruských vojakov.

Znovudobytie Chersonu ukázalo mimoriadne schopnosti bojových síl Ukrajiny a vyvolalo otázky v Rusku, či vojna stojí za všetky tie útrapy a obete.

Podľa britského ministra obrany záleží iba na Kyjeve, či bude chcieť začať rokovania. „Určite by sme nemali byť vďační za to, že zlodej vráti ukradnutý tovar – pretože presne to nakoniec urobilo Rusko,“ povedal minister s odkazom na nedávne stiahnutie ruských vojsk z okupovaného Chersonu. Ruská propaganda teraz bude hlásať, že ľudia majú byť vďační za ústup z ukrajinského mesta, pokračuje Wallace.

Britský minister tiež kritizoval vojenskú výučbu v ruských školách. „To sa stane tam, kde vládne krutý režim,“ podotkol Wallace. Kremeľ chce zvyšovať ochotu mladých ľudí k mobilizácii a službe v ruských ozbrojených silách pomocou povinnej vojenskej výučby v školách.

Prezidenti Biden a Si sa podľa Bieleho domu zhodli na tom, že jadrová vojna by nikdy nemala nastať

Americký prezident Joe Biden a jeho čínsky náprotivok Si Ťin-pching sa v pondelok zhodli na tom, že jadrová vojna by nikdy nemala nastať a že ju ani nemožno vyhrať. Zdôraznili tiež svoj odpor voči použitiu alebo hrozbe použitím jadrových zbraní na Ukrajine. Oznámil to Biely dom po prvej schôdzke oboch prezidentov na indonézskom ostrove Bali.

V Rusku rastie dopyt po súkromných bunkroch

V Rusku sa po začiatku vojny na Ukrajine niekoľkonásobne zvýšil dopyt po súkromných bunkroch, uviedol ruský server RBK s odvolaním sa na vyjadrenie spoločností, ktoré ich ponúkajú. Najväčší nárast záujmu firmy zaznamenali po tom, čo ruský prezident Vladimír Putin 21. septembra vyhlásil v Rusku čiastočnú mobilizáciu.

„Po 21. septembri počet dopytov na našom webe vzrástol o 430 percent,“ povedal zakladateľ projektu BunkerHouse Nikita Maležik. Najväčší záujem o súkromné ​​kryty je v oblastiach na juhu Ruska – blízko hraníc s Ukrajinou. Na realizáciu bunkra ale dôjde kvôli obmedzeným finančným možnostiam potenciálnych klientov málokedy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *