Ruské rakety zničili sklady plné zbraní z USA a Európy, tvrdí ruské ministerstvo

Rusko tvrdí, že zničilo „veľkú dávku“ západných zbraní

Ruské ministerstvo obrany (MO) v stredu oznámilo, že „ruské vojnové lode vypustili z Čierneho mora rakety Kalibr, zamerali a zničili vojenský sklad, ktorý údajne obsahoval „veľkú dávku zahraničných zbraní a munície, dodaných USA a európskymi krajinami ukrajinskej armáde“, uvádza sa vo vyhlásení MO.

Túto správu momentálne nie je možné nezávisle overiť.

Rusko považuje všetok obchod za zbraň, uviedol Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj práve predniesol svoje nočné video posolstvo národu, v ktorom sa zaoberá tým, čo nazýva „energetickým vydieraním“ Ruska voči Európe.

Prerušenie dodávok plynu do Poľska a Bulharska podľa neho ukazuje, že „nikto v Európe nemôže dúfať v udržanie akejkoľvek normálnej hospodárskej spolupráce s Ruskom“.

Zelenskyj dodáva: „Rusko považuje nielen plyn, ale akýkoľvek obchod za zbraň. Čaká len na okamih, kedy bude môcť tú či onú obchodnú oblasť použiť.“

Rusko podľa neho „vidí zjednotenú Európu ako cieľ“ a čím skôr sa všetci na kontinente dohodnú, že nemôžu byť na Rusku obchodne závislí, tým skôr nastane stabilita.

Ukrajinský prezident tiež uvítal dohodu s EÚ o pozastavení ciel a kvót na ukrajinský vývoz a uviedol, že Rusko chce vytvoriť chaos na svetových trhoch – najmä s potravinami. Ukrajinský vývoz by podľa neho pomohol stabilizovať trhy a podporiť ekonomiku krajiny v čase krízy.