Ruská raketa zasiahla Poľsko? Premiér Morawiecki okamžite zvoláva mimoriadne zasadnutie bezpečnostnej rady

Rusko dnes spustila raketovú paľbu po celej Ukrajine a tiež sto kilometrov od slovenských hraníc v meste Ľvov. Viaceré mestá na Ukrajine sú bez elektrického prúdu. Rakety dokonca zasiahli Poľsko. Či išlo o úmysel, chybu alebo raketa bola odpálená vo vzduchu a nekontrolovateľne zasiahla členský štát NATO zatiaľ nie je jasné.

Rusko vypálilo na Ukrajinu približne sto rakiet, píše Express.

Udalosť prešetruje polícia, prokuratúra a armáda. Poľský premiér Mateusz Morawiecki urýchlene zvolal Výbor Rady ministrov pre národnú bezpečnosť a obranu, potvrdil hovorca vlády Piotr Müller.

„Žerty bokom, situácia je vážna. „Niečo“ spadlo na Przewodów v okrese Hrubieszów. Dvaja ľudia sú mŕtvi. Kráter ukazuje na raketu crusie, ktorá mohla zablúdiť,“ napísal na Twitter poľský politológ Jarosław Wolski.

Poľské médiá o dopade ruských rakiet na poľské územie zatiaľ neinformujú. Hovoria iba o explózii v obilnom sile, pri ktorej zomreli dvaja ľudia v meste Przewodów. Polícia príčinu explózie neuviedla.

Rádio Lublin spomenulo, že na mieste vznikol kráter. Podľa miestneho politického predstaviteľa sú na mieste vojenskí predstavitelia. Server onet.pl uviedol, že sa údajne vyšetruje, či na miesto dopadla raketa po tom, čo zmenila trajektóriu letu po tom, čo ju zasiahla ukrajinská protivzdušná obrana, alebo bola priamo vypálená z Ruska na poľské územie.

Agentúra AP s odvolaním sa na nemenovaný vysoko postavený zdroj z amerických tajných služieb napísala, že výbuch na poľskom území spôsobili ruské rakety.

Hovorca poľskej vlády Piotr Mueller informáciu nechcel potvrdiť, potvrdil však zvolanie bezpečnostnej rady štátu kvôli „krízovej situácii“ bez toho, aby oznámil podrobnosti.

„Úprimnú sústrasť našim poľským bratom v zbrani. Zločinný ruský režim vypálil rakety, ktoré mieria nielen na ukrajinských civilistov, ale aj dopadli na územie NATO v Poľsku. Lotyšsko plne stojí na strane poľských priateľov a tento zločin odsudzuje,“ napísal.

Ruské ministerstvo obrany označilo vyhlásenie poľských médií a predstaviteľov o páde údajne ruských rakiet v oblasti Przewoduv za provokáciu, k žiadnym úderom ruských zbraní blízko ukrajinsko-poľskej hranice nedošlo. Oznámilo to v utorok ruské ministerstvo obrany.

„Vyhlásenie poľských médií a predstaviteľov o údajnom páde ruských rakiet v oblasti osady Przewodówa je zámernou provokáciou za účelom eskalácie situácie. Neboli vykonané žiadne údery na ciele blízko ukrajinsko-poľskej štátnej hranice ruskými prostriedkami ničenia,“ uviedlo ministerstvo.

TASS: Pri ukrajinskom ostreľovaní západoruského mesta Šebekino zomreli dvaja ľudia

Pri ostreľovaní mesta Šebekino ležiaceho v Belgorodskej oblasti na západe Ruska dnes dvaja ľudia prišli o život a traja utrpeli zranenie. O obetiach informoval gubernátor tohto regiónu Vjačeslav Gladkov. Agentúra TASS uviedla, že na mesto zaútočila ukrajinská armáda. Ukrajina sa k útokom za svojou východnou hranicou oficiálne nevyjadruje.

„Na miesto sa vydali zdravotnícke záchranné tímy,“ uviedol Gladkov na telegrame. Ďalšie podrobnosti k následkom útoku nezverejnil. Šebekino leží iba niekoľko kilometrov od hraníc s Ukrajinou.

Ukrajinské mestá hlásia problémy s dodávkami elektriny, hrozí blackout

V Ľvove na západe Ukrajiny sa v dôsledku zásahu energetického objektu pri útoku ruských rakiet ocitlo 80 percent mesta bez elektriny. Kvôli tomu tiež netečie teplá voda a výpadok postihol dodávky tepla, uviedol starosta Andrij Sadovyj podľa agentúry Interfax-Ukrajina.

Energetická situácia je kritická, uviedol zástupca šéfa ukrajinskej prezidentskej kancelárie Kyrylo Tymošenko. V Kyjeve si útoky vyžiadali najmenej jednu obeť, zasiahnuté boli dva obytné domy. Polovica odberateľov v metropole je bez elektriny, uviedol starosta Vitalij Kličko. Bez elektriny sa ocitlo aj množstvo ďalších ukrajinských miest.

Viac ako sedem miliónov ukrajinských domácností je bez elektriny

Viac ako sedem miliónov ukrajinských domácností je po dnešných rozsiahlych ruských útokoch na ukrajinské mestá a energetickú infraštruktúru bez elektriny, oznámil podľa agentúry Ukrinform zástupca šéfa ukrajinskej prezidentskej kancelárie Kyrylo Tymošenko. Údery poškodili 15 energetických zariadení, výpadky prúdu sa týkajú takmer 20 oblastí vrátane metropoly Kyjeva.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *