Zástupca šéfa ruskej Bezpečnostnej rady Medvedvev v súvislosti so situáciou v Záporožskej jadrovej elektrárni pohrozil západným krajinám útokom na ich elektrárne.
„Európski lídri by sa mali mať na pozore pred „možnými incidentmi“ v jadrových elektrárňach vo svojich krajinách,“ znel príspevok na sociálnej sieti Telegram od bývalého ruského prezidenta Dmitrija Medvedeva, informuje The Moscow Times.
Ukrajina vo vojne prichádza o svoje náleziská surovín
Ukrajina v konflikte s Ruskom prišla už aj o viac ako 60 percent svojich uhoľných ložísk, rovnako ako o 20 percent nálezísk zemného plynu a 11 percent ložísk ropy. Podľa denníka The Washington Post to vyplýva z analýzy, ktorú vypracovala kanadská organizácia SecDev, ktorá sa zaoberá vyhodnocovaním rizík. O časť zo surovinových nálezísk Ukrajina prišla už po ruskej anexii polostrova Krym a po začiatku vojny na Donbase na východe krajiny v roku 2014.
Bezmála šesť mesiacov bojov prinieslo Rusku jednu nespornú výhodu – najrozľahlejšia krajina sveta si rozšírila kontrolu nad územím s obrovským surovinovým bohatstvom. Napriek tomu, že Ukrajina je známa predovšetkým svojím poľnohospodárstvom, disponuje tiež náleziskami 117 zo 120 najpoužívanejších nerastov a kovov a významnými zdrojmi fosílnych palív. Na Ukrajine sa nachádzajú jedny z najväčších zásob titánu a železnej rudy na svete, zatiaľ nedotknuté ložiská lítia a rozsiahle ložiská uhlia. Celková hodnota surovín sa pohybuje rádovo v desiatkach biliónov dolárov.
Väčšia časť uhoľných ložísk, ktorá po desaťročia udržovala v chode ukrajinský oceliarsky priemysel, sa nachádza na východe krajiny, kde tiež Rusko zaznamenáva významné územné zisky. Rusko získalo kontrolu aj nad zdrojmi energie a nerastov, ktoré nachádzajú široké využitie – od leteckého priemyslu až po výrobu chytrých telefónov.