Rusi kašlú na Zelenského mierový návrh a odkázali mu slová, z ktorých ide strach!

O odchode ruských vojsk z Ukrajiny do konca roka nemôže byť ani reči, vyhlásil dnes hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

Reagoval tak na pondelkový mierový návrh ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ktorý podľa agentúry Reuters zahŕňa stiahnutie ruských jednotiek z Ruskom okupovaných ukrajinských území. Peskov dnes tvrdil, že Kyjev musí akceptovať novú „realitu“, čím myslel štyri ukrajinské územia, ktoré sa Moskva tento rok pokúsila nezákonne anektovať.

„O tom nemôže byť ani reči,“ odpovedal hovorca Kremľa novinárom na otázku agentúry TASS, či Rusko zvažuje možnosť začať sťahovanie vojsk z Ukrajiny do konca tohto roka. „Ukrajinská strana musí brať do úvahy realitu, ktorá sa tu za ten čas vyvinula,“ povedal Peskov.

Nemecko poskytne Ukrajine ďalších 50 miliónov eur na zimnú pomoc

Nemecko poskytne Ukrajine ďalších 50 miliónov eur v rámci zimnej pomoci a krajina, ktorá sa bráni ruskej invázii, dostane aj generátory elektrickej energie. Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková to dnes oznámila v Paríži na začiatku darcovskej konferencie na podporu Ukrajiny.

„Nemecko dnes prisľúbilo ďalších 50 miliónov eur. (Ruský prezident Vladimir) Putin chce zlomiť Ukrajincov taktikou mrazu. To nedovolíme,“ povedal Baerbock. Reagovala tak na súčasnú politiku Ruska, ktoré ničí civilnú energetickú infraštruktúru na Ukrajine. V dôsledku toho krajina čelí rozsiahlym výpadkom elektriny, tepla a vody.

Bielorusko začalo neohlásenú kontrolu bojovej pripravenosti svojich jednotiek

Bieloruská armáda začala neohlásenú kontrolu bojovej pripravenosti jednotiek. Podľa správ médií to oznámilo bieloruské ministerstvo obrany. Vojská sa musia čo najskôr presunúť do daných oblastí, vykonať tam ženijné práce na zabezpečenie obrany miesta a postaviť pontónové mosty cez rieky Neman a Berezina.

Plánujú sa aj rozsiahle presuny armádnej techniky a vojakov a dočasné obmedzenia pohybu občanov na niektorých cestách, uviedlo ďalej ministerstvo. Ministerstvo neuviedlo, ako dlho bude kontrola trvať.

Macron ubezpečuje Ukrajinu, že medzinárodné spoločenstvo jej pomôže prežiť zimu

Emmanuel Macron dnes na začiatku konferencie na podporu Ukrajiny v Paríži ubezpečil, že medzinárodné spoločenstvo pomôže Ruskom napadnutej krajine prežiť zimu. Podľa neho je cieľom aj ochrana obsadenej Záporožskej jadrovej elektrárne. Francúzsky prezident označil konanie Ruska za zbabelé.

Podľa agentúry AFP Macron dnes zdôraznil ochotu medzinárodného spoločenstva pomôcť Ukrajine „vydržať túto zimu“, keď krajina čelí zbabelým krokom Ruska, ktorých cieľom je uvrhnúť Ukrajincov do „tmy a chladu“. Rusko sa podľa neho „snaží šíriť teror medzi obyvateľstvom“ Ukrajiny tým, že útočí na civilnú infraštruktúru. Podľa Macrona ide o vojnové zločiny. Kremeľ útočí na civilnú infraštruktúru, pretože jeho vojaci utrpeli porážky na bojisku, povedal Macron.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *