Rozšírenie Severoatlantickej aliancie o Švédsko a Fínsko neschváli Turecko. Oznámil to prezident Recep Tayyip Erdogan. Tieto krajiny sú podľa neho „penzióny pre teroristické organizácie“.
Vzhľadom na to, že prijatie nových krajín do aliancie vyžaduje súhlas všetkých členov NATO, postoj Turecka ohrozuje prípadné rozšírenie vojenského zoskupenia. Erdogan navyše odkázal diplomatom z oboch škandinávskych krajín, aby do Turecka ani nejazdili vyjednávať o zámeroch svojich vlád. Štokholm a Helsinki totiž v pondelok oznámili úmysel vyslať svojich zástupcov rokovať s Ankarou.
Erdogan Fínsku a Švédsku vyčíta, že slúži ako „bezpečné útočisko pre teroristov zo Strany kurdských pracujúcich (PKK)“. Strana viedla desiatky rokov trvajúce povstanie v Turecku, jej hlavným cieľom je boj za vytvorenie kurdského štátu. V Turecku je PKK zakázaná ako teroristická organizácia. USA ju od roku 1997 považujú aj za teroristickú organizáciu.
Ankara však tvrdí, že Západom podporované Sýrske demokratické sily (SDF) sú predĺženou rukou PKK a obvinila Švédsko, že umožňuje ich financovanie a nábor pre kurdské milície a ich spojencov. Minister zahraničia Mevlüt Çavuşoglu povedal, že takáto podpora je „neprijateľná a poburujúca“.
„Skutočnosť, že tieto dve krajiny sú v kontakte s členmi teroristickej organizácie, že im Švédsko posiela zbrane a že uvaľujú obmedzenia na vývoz obranného vybavenia do Turecka, ide proti duchu aliancie,“ povedal.
Na rozšírenie NATO reagoval aj ruský prezident Vladimír Putin. Podľa neho samotné prijatie oboch krajín nie je problém.
Proti rozširovaniu NATO sú aj Kotlebovci, ktorí túto organizáciu nazývajú dokonca teroristickou. Vládni poslanci na Slovensku naopak tvrdia, že NATO je aliancia, vďaka ktorej žijeme v mieri.
„Na rozdiel od SMERu, ktorý vždy hlasoval o rozširovanie zločineckej organizácie NATO, ĽS Naše Slovensko má k rozširovaniu NATO dlhodobo nemenný a jednoznačný postoj.
Udalosti posledných dní potvrdili, že jediný účel existencie NATO nie je zabezpečenie kolektívnej obrany, ale vyvolanie vojny s Ruskou federáciou. Pred pár dňami ohlásili Švédsko a Fínsko svoj záujem o vstup do NATO.
Tieto doteraz vojensky neutrálne štáty majú pritom medzi sebou obrannú spoluprácu. Je dosť pravdepodobné, že Fínsko a spolu s ním aj Švédsko sa čoskoro stanú 31. a 32. členom NATO. Rozšírenie hraníc smerom k Rusku bude kompletné ako aj zámienka na začatie ďalšej svetovej vojny.
Podľa pravidiel NATO musia rozhodnutie o rozšírení Aliancie prijať všetky členské krajiny vrátane Slovenska jednomyseľne. ĽS Naše Slovensko urobí všetko preto, aby v slovenskom parlamente zastavila rozširovanie NATO o Švédsko a Fínsko schválené nebolo!“ uvádzajú vo vyhlásení.