Putinovi pri dome inštalujú protiraketovú obranu. Pripravuje sa na niečo veľké?

Podľa videa, ktoré v pondelok zverejnila ruská opozičná mediálna skupina, bol v blízkosti jednej z rezidencií ruského prezidenta Vladimira Putina spozorovaný systém protivzdušnej obrany.

Organizácia Navalny Live zverejnila na svojom kanáli YouTube video, na ktorom je údajne nainštalovaný protilietadlový raketový systém Pantsir-S1 v blízkosti Putinovej dovolenkovej rezidencie v Krasnej Poľane, predmestí ruského Soči. Službu Navalny Live prevádzkuje tím spojený s Alexejom Navaľným, známym ruským opozičným lídrom, ktorý je od februára 2021 uväznený v Rusku na základe obvinení od sprenevery až po pohŕdanie súdom. Video, na ktorom je údajne zachytený Pancir v blízkosti lokality Krasnaja Poljana, Newsweek neoveril.

V januári sa na sociálnych sieťach začali šíriť fotografie a videá, na ktorých sú podľa ľudí zobrazené systémy protivzdušnej obrany Pantsir-S1 nainštalované na strechách viacerých moskovských budov. Tieto správy prišli po tom, ako v decembri dve ruské letecké základne zasiahli výbuchy, z ktorých predstavitelia Kremľa neskôr obvinili ukrajinské bezpilotné lietadlá. Ukrajina sa však k žiadnym útokom v rámci ruských hraníc neprihlásila.

Týždeň po prvých správach o systémoch Pantsir v Moskve Agentstvo – nezávislá ruská investigatívna stránka – zverejnila na svojom kanáli Telegram správu, v ktorej sa uvádza, že Pantsir bol umiestnený v blízkosti domu, ktorý vlastní Putin v ruskej Novgorodskej oblasti.

Georgij Alburov z Navaľného tímu vo videu na YouTube vysvetľuje, že rezidencia Krasnaja Poljana technicky patrí spoločnosti Gazprom, energetickej korporácii riadenej Kremľom, ale Putin využíva tento palác ako rekreačné sídlo.

Alburov tiež povedal, že hoci sa Putin prezentuje ako odvážny vodca, v skutočnosti je „paranoidný“ človek, ktorý zo strachu pred otravou pije len z vlastného pohára. Kvôli tejto paranoji podľa Alburova ruský líder rozmiestnil v blízkosti svojich rezidencií systémy protivzdušnej obrany, aby sa ochránil pred prípadným raketovým útokom.

Obranné systémy Pantsir obsahujú protilietadlové delá a rakety na zachytenie rakiet na vzdialenosť 7 kilometrov a taktických lietadiel na vzdialenosť až 20 kilometrov. Popri údajných dôkazoch o vybavení strechy Moskvy systémami Pantsir boli údajne na rôznych miestach v Rusku spozorované aj protilietadlové raketové systémy S-400. Tieto systémy sú schopné zasiahnuť vzdušné ciele na vzdialenosť až 250 kilometrov a zachytiť balistické rakety zo vzdialenosti až 60 kilometrov.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v januári odmietol potvrdiť, že systémy protiraketovej obrany boli umiestnené v blízkosti strategických objektov v krajine. Keď sa ho novinári ďalej pýtali na pozorovanie obranných systémov, Peskov odkázal takéto otázky na ruské ministerstvo obrany.

Guy McCardle, výkonný redaktor časopisu Special Operations Forces Report (SOFREP), v pondelok pre Newsweek uviedol, že správa od Navalného Live sa zdá byť dôveryhodná.

„Nie je možné, aby nemal obranné aj útočné kapacity v blízkosti svojich mnohých rezidencií alebo kdekoľvek, kde bude tráviť podstatnú dobu,“ povedal McCardle. „Je pravdepodobné, že tie v okolí svojich domovov ukryje čo najnenápadnejšie, aby nevyzeral paranoidne, ale sú tam.“

McCardle prirovnal prítomnosť takýchto protilietadlových systémov v blízkosti Putinových domov k protivzdušnej obrane okolo Bieleho domu, o ktorej existencii väčšina ľudí nevie.

„Sú tam na ochranu jeho a jeho rodiny,“ povedal.

Pokiaľ ide o schopnosti systémov Pantsir, McCardle ich označil za „vysoko efektívne jednotky“.

„Myslím si, že ako súčasť koordinovaného systému protivzdušnej obrany by boli mimoriadne účinné pri zrážaní dronov, rakiet, vrtuľníkov a dokonca aj stíhačiek z oblohy,“ povedal. „Putinovci môžu určite spať pokojnejšie, ak ich pár zaparkuje okolo ich pozemku.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *