Putina podporia elitní afganskí vojaci, vycvičení NATO

Správa o tom, že Vladimíra Putina podporia elitní afgánski vojaci, vycvičení NATO, prešla jednotkami NATO ako nárazová vlna (zdroj: parlamentilisty.cz)

Rusko regrutuje elitných afganských vojakov – vycvičených samotným NATO, na výcvik ktorých USA počas vojny v Afganistane vynaložili nemalé peniaze.

Na špeciálny výcvik bolo uvoľnených v tom čase údajne 90 miliárd amerických dolárov. USA museli odviesť dobrú prácu, keď vycvičili 20 000 až 30 000 elitných vojakov.

„Úprimne – nechcel by som ich vidieť na bojovom poli, a rozhodne nie bojovať proti Ukrajincom,“ povedal jeden americký vojak podľa tlačovej agentúry AP.

Presne to sa teraz stane

Rusko v tejto dobe platí za nábor vojakov z afganských špeciálnych jednotiek.

Podľa švajčiarskeho „Tagesanzeiger“, za výcvik sa im bude platiť 1 500 až 3 000 amerických dolárov a za nasadenie v boji 7 000 eur. Po dvojmesačnom výcvikovom kurze by mali ísť rovno na front. Elitným vojakom a aj ich najbližším príbuzným bude udelené ruské občianstvo. 

Pre Afgáncov ide o skvelý stimul, pretože mnohí chcú krajinu opustiť už od doby, keď Taliban prevzal moc. Sú v zraniteľnej pozícii a americkí vojaci už varovali, že budú ľahkou korisťou pre náborárov. Pre Taliban sú vojaci, ktorí stáli po boku USA, jednoducho neúnosní. Takže veľa možností nemajú. Ponuka ruského občianstva prichádza v pravý čas, aj keď vedia, že ich nasadenie do boja môže stáť život. 

Irán vraj hrá pri nábore sprostredkovateľskú rolu

Podľa Foreign Policy môže jeden zverbovaný vojak prinútiť polovicu svojej starej jednotky, aby sa k nemu pridala, „pretože sú všetci ako bratia“.

V tejto chvíli nie je jasné, koľko vojakov sa zaviazalo bojovať v ukrajinskej vojne, ale vychádza sa z toho, že už ich sú stovky.

Jeden za všetkých, všetci za jedného, mentalita, ktorá by mohla Putinovi prospieť.

Zatiaľ čo na jednej strane spôsobil bombardovaním výpadok elektriny na celej Ukrajine, na druhej strane musel stiahnuť svoje jednotky z Chersonu. Ešte sa nevie, ako sa mu budú afganskí elitní vojaci hodiť, ale v žiadnom prípade sa emôže radovať ten, kto má proti sebe nepriateľa, ktorého si sám vycvičil. To by mohlo mať pre NATO horké dôsledky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *