Putina chceli zavraždiť pri atentáte, ale nepodarilo sa im to

Ruský prezident Vladimír Putin sa stal pred časom terčom atentátu. K pokusu došlo po ruskej invázii na Ukrajinu, ale akcia podniknutá Kaukazanmi sa nepodarila.

V rozhovore pre denník Ukrajinska pravda to povedal Kyrylo Budanov, náčelník ukrajinskej vojenskej rozviedky. Celý rozhovor vyjde až v utorok. Budanovo tvrdenie nie je možné overiť z nezávislých zdrojov.

„Išlo o atentát (na Putina) po línii predstaviteľov Kaukazu, a to nie tak dávno. Nedostalo sa to na verejnosť. Bol to úplne nepodarený pokus, ale skutočne sa to odohralo. Približne pred dvoma mesiacmi,“ povedal Budanov v rozhovore, ktorého úryvok v pondelok zverejnila Ukrajinská pravda.

„Ešte raz hovorím, že sa to nepodarilo. Akcia nemala žiadnu publicitu. Ale stala sa,“ dodal.

Nedávno Budanov povedal, že sa šéf Kremľa dostal do slepej uličky, podľa neho nemôže ani zastaviť vojnu proti Ukrajine, ani ju vyhrať.

Putin vraj prežil najmenej 13 atentátov

V ruských médiách sa dá dočítať, že Putin prežil prinajmenšom 13 pokusov o atentát. Hneď prvý, podniknutý ešte v čase, keď zastával funkciu hlavy štátu len z poverenia odstupujúceho prezidenta Borisa Jeľcina, mali podľa niekdajšieho náčelníka Putinovej ochranky na svedomí čečenskí separatisti. Tí si údajne najali dvoch ostreľovačov, aby Putina odpravili počas pohrebu petrohradského starostu Anatolija Sobčaka, v ktorého službách Putin začínal svoju kariéru.