Kremeľ neprijme podmienku na rokovanie s Washingtonom, povedal v piatok hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Americký prezident Joe Biden o deň predtým uviedol, že je pripravený s Vladimirom Putinom rokovať, ale iba v prípade, že ruský vládca prejaví úmysel ukončiť vojnu na Ukrajine. Prvý krok zostáva nemenný: zastaviť agresiu a stiahnuť vojská z Ukrajiny.
Biden vo štvrtok explicitne preniesol zodpovednosť za ukončenie vojny priamo na Putina.
„Existuje jediný spôsob, ako túto vojnu ukončiť, a to racionálny spôsob: Putin by sa mohol z Ukrajiny stiahnuť, to po prvé. A vyzerá to, že to neurobí. Za to, že to neurobil, platí veľmi vysokú cenu,“ povedal americký prezident.
Ďalej uviedol, že nemá v pláne Putina kontaktovať, ale je otvorený predstave s ním rokovať za predpokladu, že skutočne prejaví úmysel vojnu ukončiť.
Reakcia Kremľa na seba nenechala dlho čakať. „Ako prvá vec uviedol, že by sa Putin mal stiahnuť z Ukrajiny. To by podľa neho malo byť dôkazom, že Putin je pripravený konať (…) Spojené štáty stále neuznávajú nové územia ako súčasť Ruskej federácie, čo samozrejme značne komplikuje hľadanie podkladov pre vzájomnú diskusiu,“ cituje hovorcu Peskova ruská agentúra RIA Novosti.
Novými územiami zrejme myslia ukrajinské regióny Doneckej a Luhanskej oblasti, ktoré sa Rusko pokúsilo pomocou falošných referend anektovať. Od roku 2014 tiež okupujú ruské jednotky polostrov Krym.
Ruský prezident Vladimír Putin podľa Peskova „vždy bol, je a zostáva otvorený konaním, aby boli zaistené záujmy Ruska“. Napriek tejto mantre však Putin zkraje agresie opakovane odmietal zasadnúť za rokovací stôl s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.
„Špeciálna vojenská operácia pokračuje,“ zhrnul Peskov za použitia termínu, ktorým ruská propaganda nazýva agresiu na Ukrajine. Súčasne ale hovorca Kremľa podotkol, že diplomacia je najlepším spôsobom riešenia situácie na Ukrajine. Zdá sa tak, že sa pozícia Západu ani Ruskej federácie nijako neblíži k nájdeniu spoločnej reči.