Putin stratil nervy! Nad krajinami, ktoré urobia toto nemá zľutovanie: Žiadna ropa ani plyn!

Ruský prezident Vladimir Putin už stráca nervy a vyhlásil, že Rusko prestane dodávať plyn a ropu krajinám, ktoré zavedú cenový strop na tieto suroviny z jeho krajiny.

Zavedenie stropu na ceny ropy, o ktorom uvažujú niektoré západné krajiny, by „bolo absolútne hlúpe rozhodnutie“, povedal Putin. „Nedodáme vôbec nič, ak to bude v rozpore s našimi záujmami, v tomto prípade ekonomickými. Žiadny plyn, žiadna ropa, žiadne uhlie, žiadny vykurovací olej, nič,“ vyhlásil.

Putin uviedol, že Rusko bude rešpektovať svoje zmluvné záväzky a dúfa, že ostatné krajiny urobia to isté. „Tí, ktorí sa nám snažia niečo vnútiť, dnes nie sú v pozícii, aby mohli diktovať svoju vôľu,“ poznamenal. „Mali by sa spamätať.“

Zavedenie stropu navrhuje aj Európska komisia a teda aj Slovensko.

EK požaduje cenový strop na ruský plyn aj povinné obmedzenie spotreby elektriny

Európska komisia navrhuje zaviesť cenový strop na plyn dovážaný z Ruska. Exekutíva EÚ počíta aj s využitím neočakávaných ziskov energetických firiem na pomoc ohrozeným spotrebiteľom či s povinným obmedzením spotreby elektriny v najvyťaženejších hodinách. V stredu to uviedla predsedníčka komisie Ursula von der Leyenová, ktorá predstavila návrh pripravený na piatkové mimoriadne rokovanie ministrov energetiky členských krajín zvolané českým predsedníctvom.

Putin poukázal pritom na rastúce ceny energií v Európe pred zimou a trval na tom, že Rusko nebude dodávať nič mimo existujúcich zmlúv. „Majú viacero riešení. Buď dotovať vysoké ceny, čo je zlé, pretože to nezmení spotrebiteľské správanie, alebo znížiť spotrebu,“.

„Z ekonomického hľadiska je to správne. Zo sociálneho hľadiska je to nebezpečné, môže to viesť k explózii. Je lepšie dodržiavať zmluvné záväzky, civilizované pravidlá,“ dodal Putin.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *